Στην παράταση το Περιστέρι, 91-89 τον Κολοσσό (βιντεο)

Με σκορ 91-89 το Περιστέρι επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου στην παράταση, σε αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών...

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή με τρίποντο του Θορν στην εκπνοή της παράτασης, και αφού προηγουμένως είχαν οδηγήσει με μεγάλη προσπάθεια το παιχνίδι στον έξτρα χρόνο.
Οι Ροδίτες διατηρούσαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 78-78 κι έστειλαν τον αγώνα στην παράταση. Εκεί το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο. Ο Καλαμπόκης ευστόχησε σε δύο βολές κάνοντας το 89-88 για τον Κολοσσό στα 15'' πριν από τη λήξη, αλλά ο Ντουάιτ Θορν θυμήθηκε το ματς με τον Απόλλωνα Πάτρας και με τρίποντο, δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, καθώς ο Καλαμπόκης αστόχησε σε λέι απ στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-44, 62-62, 78-78 (κ.δ.), 91-89 (παράταση).

Περιστέρι (Δημήτρης Κουστένης): Παπαντωνίου 15, Κομποδιέτας 12 (1), Θορν 16 (1), Κανονίδης 11 (1), Μάντζαρης 3, Ουίλιαμς 12, Χάινς 4, Πέτρουλας 17, Μελισσαράτος 1, Ψαρόπουλος, Λάκκας, Ζούμπος.

Κολοσσός Ρόδου (Μηνάς Γκέκος): Γεωργαλλής 5 (1), Κουμπούρας 5, Χάτεν 20, Καλαϊτζής, Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 18 (2), Ντέντι 20, Κουκουλάς 6, Λάνγκφορντ 6, Τσαλδάρης 9 (1), Δάνας.