Ο Παναθηναϊκός 67-59 τον Κολοσσό Ρόδου

Την όγδοη διαδοχική νίκη του στην Α1 μπάσκετ των ανδρών πέτυχε σήμερα ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επιβλήθηκε 67-59 του Κολοσσού Ρόδου στο «Βενετόκλειο»... σε αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική, και υποχρέωσε τους νησιώτες στην τρίτη σερί ήττα τους, στο (νέο) ντεμπούτο του Βασίλη Φραγκιά στην τεχνική ηγεσία των «θαλασσί».

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 30-34, 48-52, 59-67.

Με σερί 8-0 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 12-4 στο 5΄, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με δικό τους 5-0 για το 12-9, ενώ οι «πράσινοι» έφτασαν στο +7 (17-10) με τρίποντο του Καπόνο, περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Με νέο καλάθι του Αμερικανού ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 19-12 στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά ακολούθησε σερί 7-0 του Κολοσσού, που ισοφάρισε 19-19 στο 13΄. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το ημίχρονο, όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 34-30, ενώ ο Παναθηναϊκός απέκτησε ξανά προβάδισμα επτά πόντων με καλάθι του Ματσιούλις στο 23΄ (35-42). Με σερί 6-0 ο Κολοσσός πλησίασε στον πόντο στο 28΄ (44-43), ωστόσο ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα και τελείωσε το δεκάλεπτο στο +4 (52-48), χάρη σε τρίποντο του Ούκιτς.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι «πράσινοι» έκαναν σερί 6-0 και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (58-48), ενώ με τρίποντο του Καπόνο έφτασαν στο +13 στο 36΄ (61-48), εξέλιξη που έγειρε οριστικά υπέρ τους την πλάστιγγα, παρά τις προσπάθειες του Κολοσσού να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Σταματόπουλος, Νικολούλης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Γεωργαλής 6 (1), Κουμπούρας 8 (1), Χάτεν 15 (1), Καλαϊτζής, Βουγιούκας 2, Καλαμπόκης 7 (1), Νάτζφεϊ 9 (1), Λάνγκφορντ 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 5 (1), Ματσιούλις 8 (2), Καπόνο 17 (5), Ούκιτς 8 (2), Λάσμε 8, Τσαρτσαρής 4, Γκιστ 11 (1), Μπανκς, Ξανθόπουλος.