ροή ειδήσεων

ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο 35ΧΡΟΝΟΣ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΣ ΠΟΥ "ΤΡΕΛΑΝΕ" ΤΟΥΣ ΦΙΝΛΑΝΔΟΥΣ!

Από το 1983 είχε να «βγει» μπακαλιάρος στο Ελσίνκι. Το κατάφερε στο Ευρωαφρικανικό Πρωτάθλημα Υποβρύχιας Αλιείας o έλληνας πρωταθλητής!...

Η Τρίτη κατά σειρά συμμετοχή του σε αγώνα ψαροντούφεκου στο εξωτερικό τον ανέδειξε πρωταθλητή! Ο Μανόλης Γιάνκος δεν πήρε απλώς την «καλή θέση» που υπολόγιζε στο 29ο Ευρωαφρικανικό Πρωτάθλημα (CMAS), ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στον επίπονο διεθνή αγώνα που έγινε στο Ελσίνκι. Οι Φινλανδοί μάλιστα, έχουν πλέον κάθε λόγο να μιλούν γι' αυτόν...
Σύμφωνα με τα "Νέα" , για πρώτη φορά ύστερα από 30 χρόνια οι ντόπιοι είδαν μπακαλιάρους να ψαρεύονται στη θάλασσά τους, όπως και σκορπίνα. Ο 35χρονος βολιώτης ψαροντουφεκάς τους άφησε έκπληκτους! Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, το πρώτο διεθνές για έλληνα αθλητή στην ιστορία του αθλήματος από το 1954. Και στις δύο ημέρες του πρωταθλήματος άλλωστε πήρε την πρωτιά, κάτι που είχε να συμβεί χρόνια στο θεσμό. Βρέθηκε άρα και στην κορυφή της τελικής κατάταξης (σε σύνολο 43 αθλητών από 14 χώρες) με μεγάλη μάλιστα διαφορά.
Από τον δεύτερο και τον τρίτο-επιτυχία στον βυθό που καμία σχέση δεν έχει με τον μεσογειακό.