Απίστευτο ματς που... έσπασε καρδιές στη Ρόδο!

ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ 82-84

Του ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΥΡΙΓΓΑ

Ο Απόλλωνας έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά εκείνος βγήκε νικητής από το θρίλερ της Ρόδου, καθώς κέρδισε τον... πελάτη του (έχει 6 νίκες στα ισάριθμα ματς που έχει δώσει με τους Ροδίτες στην κατηγορία) Κολοσσό με 84-82.

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν ακόμα και με 19 πόντους στο 27΄ (43-62), αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός με τον Τσάμη να οργιάζει, έφερε ανάποδα το ματς. Στο τέλος έσπασνα καρδιές, αλλά ο Μιλουτίνοβιτς βγήκε μπροστά, καθάρισε τους γηπεδούχους και έδωσε τη νίκη στους μελανόλευκους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Σμιθ ήταν ασταμάτητος και κυριολεκτικά μια ομάδα μόνος του, καθώς ο απολογισμός του ήταν 14π. (χωρίς να χάσει σουτ μάλιστα, αφού είχε 2.2βολ., 6/6διπ) και 4ριμπ. Παρόλα αυτά στο παρκέ έγινε μάχη. Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 11-6 στο 5΄, αλλά ο Απόλλωνας απάντησε άμεσα (11-12 στο 7΄). Ο Σμιθ, όμως, συνέχισε το κρεσέντο του και οι Ροδίτες (εκμεταλλεύτηκαν μέσα σε όλα και την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ, όπου είχαν 10 έναντι 5 των φιλοξενούμενων) προηγήθηκαν με 22-17 στο 9΄ και 22-19 στο 10΄

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας χτύπησε από τα 6,75μ. και με 3/3τρίποντα (Πέτροβιτς, Ουίλσον, Μπολντς) και έφερε τούμπα το ματς (24-28 στο 12΄), οι Μπολντς Ρος πήραν την ομάδα στην πλάτη τους στην συνέχεια, τα τρίποντα (7/13 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο) συνέχισαν να μπαίνουν (αντίθετα ο Σμιθ στην άλλη πλευρά είχε σιγήσει) και έτσι στο 15΄ οι Πατρινοί πήραν αέρα 10 πόντων (36-46 στο 17΄), ενώ η διαφορά ανέβηκε στους 13 πόντους (40-53 στο 20΄) και στο 27΄ πήγε και στους 19 (43-62).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, στο σκηνικό άλλαξε. Οι θαλασσί ξύπνησαν με μπροστάρη τον Τσάμη που είχε πάρει φωτιά στην πίεση, ο Απολλωνας βραχυκύκλωσε και μετά το 30' (53-66), οι Ροδίτες γύρισαν ολοκληρωτικά το ματς με ένα επιμέρους σκορ 25-8 και προηγήθηκαν με 78-74 στο 38'

Ο Μπολντς μείωσε στους 3 πόντους με 2./2 βολές (78-75), αλλά τα καλάθια των Σμιθ και Σίμπσον έστειλαν την διαφοιρά στους 7 (82-75).

Στο τελευταίο λεπτό έσπασαν καρδιές. Ο Μιλουτίνοβιτς μείωσε αρχικά σε 82-76 με 1/1βολές. Ο Ουίλσον με τρίποντο έκανε το 82-79 και στην συνέχεια ο Μιλουτίνοβιτς πήρε ξανά το όπλο του και σκότωσε τον Κολοσσό, καθώς με ένα τρίποντο αρχικά και με ένα δίποντο διαμόρφωσε το 82-84 (ο και έδωσε το διπλό στους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-53, 53-66, 82-84

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Πρίφτης): Παπαντωνίου, Τσαρ, Γεωργαλής 7 (3ριμπ., 5ασ., 2κλεψ.), Κόμματος, Σμιθ 23 (3/5βολ., 10/11διπ., 12ριμπ., 1ασ. και 37 στο ράνκινγκ), Στεφανίδης 8 (1), Σίμπσον 11 (4ριμπ.), Τσάμης 24 (3/4τριπ., 4ριμπ., 7ασ.,1κλεψ., 1κοψ.), Οσμπι6 (4ριμπ.), Νατζφέι 3 (1)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Ρος 14 (1τριπ. , 3ριμπ., 1κλεψ., 4λαθ.), Αργυρόπουλος, 2 (2ριμπ., 4ασ.) Καπερώνης, Ντάνιελ 2, Ουίλσον 18 (3τριπ., 5ριμπ., 1κλεψ.), Λιανός 4 (6ριμπ.), Οικονομόπουλος, Πέτροβιτς 6 (2), Πελεκούδας 1, Μιλουτίνοβιτς 15 (2/3τριπ., 3ριμπ.), Μπολντς 22 (3τριπ., 8ριμπ., 1ασ, 1κλεψ., 1κοψ.).