Κολοσσός Ρόδου - ΚΑΟΔ 70-76

Στην έκτη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται ο ΚΑΟΔ, ο οποίος πέρασε από τη Ρόδο, καθώς επικράτησε με 76-70 του Κολοσσού....

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο ΚΑΟΔ, ο οποίος επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου στο "σμαραγδένιο νησί" με 76-70 και βρίσκεται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έναν βαθμό από την πέμπτη Νέα Κηφισιά.

Ο Κολοσσός από την πλευρά του παραμένει έναν βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, καθώς έχει 27 και από κάτω βρίσκονται οι Πανελευσινιακός, Ίκαρος Χαλκίδας και Ηλυσιακός.

Ο πρωταγωνιστής

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μπράουν που σημείωσε 27 πόντους με 14/15 βολές, 2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, ενώ μάζεψε 3 ριμπάουντ και είχε 1 ασίστ.

Ο αριθμός

Ο Μπράουν (27 πόντους) και ο Μπάβτσιτς (25 πόντους) σημείωσαν μαζί τους 52 από τους 76 πόντους της ομάδας τους!

Που κρίθηκε το ματς

Λιγότερο από ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, ο Τζόουνς με εύστοχο σουτ τριών πόντων μετέτρεψε το 68-69 σε 68-72, δίνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν με 0-6 στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ισορροπήσουν το ματς και να ισοφαρίσουν σε 6-6. Ο Τζόουνς κάνει το 6-8 και ο Μπάβτσιτς με τρίποντο έκανε το 7-11 στο πέμπτο λεπτό του ματς. Ο Σμιθ μείωσε σε 9-11 και ο Σίμπσον με τρίποντο έκανε το 12-11. στο 6'. Ο Μπράουν σημείωσε το 12-13 και ο Σμιθ με κάρφωμα πέτυχε το 14-13.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 26-21. Ο Μάρκοβιτς με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 21-30. Ο Μπράουν με 2/2 βολές έκανε το 23-030 και ο Γεωργαλής μείωσε σε 25-32. Ο Μπάβτσιτς με τρίποντο πέτυχε το 27-38 και ο Ζάρας με εύστοχο σουτ τριών πόντων 15 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο σημείωσε το 32-43. Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με 34-43, ύστερα από καλάθι του Παπαντωνίου.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Σμιθ έπειτα από μία δύο βολές να μειώνει σε 40-45. Ο Κόμματος μείωσε σε 42-45 και ο Μπάβτσιτς με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (42-47). Ο Μπράουν με δύο εύστοχες βολές έκανε το 42-49 για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με 51-52, έπειτα από καλάθι του Νέστορα Κόμματου.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα. Ο Στεφανίδης με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 35' έκανε το 61-61, ενώ ο Μπράουν έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (61-63). Ο Τζόουνς έκανε το 68-72 με τρίποντο στο 39' για να πάρουν τελικά οι φιλοξενούμενοι το σπουδαίο θετικό αποτέλεσμα με 76-70 και να αναρριχηθούν στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 34-43, 51-52, 70-76.

Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου 13(1), Τσαρ 3(1), Γεωργαλής 4, Κόμματος 10(2), Σμιθ 13, Στεφανίδης 6(2), Σίμπσον 7(1), Τσάμης 7, Όσμπι 7.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 10(1), Στίγκερς, Μπράουν 27(3), Βον, Μάρκοβιτς 6, Μπάβτσιτς 25(3), Ζάρας 8(1), Μπένας.