ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ

Πανάξια οι ''ερυθροκίτρινοι'' κέρδισαν με 3-1 τον Φοίβο Κρεμαστής και επέστρεψαν στην κορυφή του δωδεκανησιακού ποδοσφαίρου...

Ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος είναι ο πρωταθλητής Δωδεκανήσου για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, αφού κέρδισε δίκαια τον Φοίβο Κρεμαστής με σκορ 3-1 στον μεγάλο «τελικό» των πλέι-οφ της Α’ Κατηγορίας. Στο κατάμεστο «Οικονομίδειο», η ομάδα του Αλέξη Αλεξανδρή έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη, ήταν πιο παθιασμένη και στέφθηκε πανάξια πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου για τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Οι γηπεδούχοι ήξεραν ότι μόνο με νίκη θα έφταναν στην κορυφή, ενώ ο Φοίβος παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων για ένα τέτοιο παιχνίδι και δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο «Οικονομίδειο» και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να πάρουν τη νίκη, ενώ άνοιξαν το σκορ με τη συμπλήρωσε 10 λεπτών αγώνα. Σε σέντρα του Παφιάκη με κοντινή κεφαλιά ο Χατζηφούντας έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλα . Στη συνέχεια ο Φοίβος ισορρόπησε το παιχνίδι, έχασε τετ α τετ με τον Ορφανίδη στο 28, για να λήξει το ημίχρονο με 1-0. Όσο δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι, οι «ερυθροκίτρινοι» άλλο τόσο εμφανίστηκαν φορτσάτοι και στην «επανάληψη». Στο 50’ έγινε το 2-0 για τον Γ.Α.Σ. Ιάλυσος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σπάρταλη. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Παφιάκης από τον Γεωργαντζιά, με τον Τάσο Σιδηρόπουλο να δείχνει… άσπρη βούλα. Ο Φοίβος όμως αντέδρασε και μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 58’ όταν ο Γκινής νίκησε τον Κεφάλα και μείωσε σε 2-1. Στο 71’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, αφού ο Ρεκλείτης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Τάσο Σιδηρόπουλο, ωστόσο αυτό δεν το εκμεταλλέυτηκαν οι φιλοξενούμενοι. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σπάρταλης μπήκε στην περιοχή του Φοίβου και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα στην Ιαλυσό. Ο Γ.Α.Σ. είναι το νέο «αφεντικό» του δωδεκανησιακού ποδοσφαίρου,

Γ.Α.Σ. ΙΑΛΥΣΟΣ (Αλέξης Αλεξανδρής): Κεφάλας, Μαλλιάκας, Πανόπουλος, Σαχίνης, Πελέκης, Ρεκλείτης, Σταυλάς, Παφιάκης (83’ Καρπαθάκης), Σπάρταλης, Χατζηφούντας (84’ Μαριάς), Δράκος (68’ Κρομμύδας Γ.)

ΦΟΙΒΟΣ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ (Σάββας Ορφανίδης): Λουτριώτης, Θεοδοσίου, Γεωργαντζιάς, Κακαζούκης, Τζιβίλογλου, Αξιώτης, Δελαπόρτας, Γκινής, Ορφανίδης, Αγγελόπουλος (75’ Μπιλλιάς), Τζαφέρης.