Βήμα οκτάδας για τον Κολοσσό με νίκη επί του Κόροιβου

Την έκτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών πανηγύρισε ο Κολοσσός στη Ρόδο,... ο οποίος επικράτησε 82-75 του Κόροιβου Αμαλιάδας, για την 13η αγωνιστική, και έκανε ακόμη ένα βήμα προς την οκτάδα. Στον αντίποδα, η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου υπέστη την έκτη εκτός έδρας ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η χαμένη μάχη των ριμπάουντ και τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας στοίχησαν στον Κόροιβο Αμαλιάδας, που βρέθηκε από τα πρώτα λεπτά σε μειονεκτική θέση και δεν απείλησε μέχρι το 36΄. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στην επίθεση με τους Ντέιβις (16π.) και Βασίλιεβιτς (12π.) και μείωσαν τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη σε 66-65.

Τα τρίποντα, πάντως, των Γουότερς (69-65 στο 36΄) και Σκοτ (78-73 στο 39΄) κράτησαν τον Κολοσσό σε απόσταση ασφαλείας και του χάρισαν τη νίκη με 82-75.

Ο Αμερικανός γκαρντ του Κολοσσού ήταν ασταμάτητος στην επίθεση, τελειώνοντας τον αγώνα με 23 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Μανωλόπουλος (12π.) και Χάγκινς (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 37-28, 57-48, 82-75

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανός, Μπήτης, Καλδίρης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 3 (1), Λαρεντζάκης 3 (1, Γουότερς 23 (1), Μανωλόπουλος 12 (2), Σμιθ 14, Στεφανίδης 1, Λίντεν, Σκοτ 5 (1), Τσάμης 9 (1), Χάγκινς 12.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Μάτζετ 5 (1), Μάρσαλ 9, Γιαννακίδης 9 (3), Αγγελόπουλος 6 (2), Παπαπέτρου, Ντέιβις 16 (1), Βασίλιεβιτς 12 (2), Κανονίδης 6, Φιλιππάκος, Τέρνερ 3, Ρούμπιο 9, Γαλιώτος.