ροή ειδήσεων

Εύκολα ο Κολοσσός τον Αρκαδικό

Ο Κολοσσός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε εύκολα τον Αρκαδικό... με 83-70, έχοντας για κορυφαίους τους Λαρεντζάκη (14π, 6ασ, 5ρ), Ρέλφορντ (15π) και Μανωλόπουλο (15π, 3/6τρ).

Για την 5η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Κολοσσός Ρόδου σημείωσε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας χάσει μόνο από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι έφτασαν εύκολα στη νίκη με σκορ 83-70, κυριαρχώντας στο παρκέ από την αρχή έως και το τέλος της αναμέτρησης.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις στο πρωτάθλημα, τελειώνοντας την αναμέτρηση μετρώντας 14 πόντους (4/8δ, 1/2τρ), 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης.
Ο αριθμός

Οι 17 πόντοι που σημείωσε ο Κολοσσός Ρόδου ύστερα από τα λάθη του Αρκαδικού, ο οποίος μέτρησε 10 turnover στην πρώτη περίοδο.
Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στη πρώτη περίοδο, με τον Κολοσσό να πραγματοποιεί ένα δυνατό ξεκίνημα, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Λαρεντζάκη και Ρέλφοροντ, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 23-7. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος, ανεβάζοντας το προβάδισμα τους και στο +21 (59-38) στο 25'.
Ο αγώνας

Ο Κολοσσός έχοντας για πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη προηγήθηκε με 8-4 στον αιφνιδιασμό με τον Έλληνα γκαρντ, ο οποίος στο 3' είχε φτάσει τους 6 πόντους στο ματς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να προηγηθούν με +9 (15-6) στο 5'. Οι Ροδίτες έβρισκαν στόχο και από την περιφέρεια (18-6), έπαιζαν καλή άμυνα και ανέβαζαν συνεχώς το προβάδισμα τους, έχοντας για αιχμή του δόρατος τον εξαιρετικό Ρέλφορντ με 10 πόντους, με την πρώτη περίοδο να τους βρίσκει να προηγούνται με 23-7.

Ο Αρκαδικός στη δεύτερη περίοδο με τον Άιρλαντ μείωσε σε 26-12, με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 10 λάθη στο ματς, τα οποία και αξιοποιούσαν οι γηπεδούχοι, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +17 (32-15) στο 15'. Ο Κολοσσός κυριαρχούσε στο παιχνίδι σε όλους τους τομείς, ο Μανωλόπουλος διαμόρφωσε το 38-23, με το ημίχρονο να βρίσκει τους Ροδίτες να προηγούνται με 44-27.

Στο δεύτερο μέρος ο Κολοσσός συνέχιζε να υπερτερεί σε όλους τους τομείς απέναντι στον Αρκαδικό, με τον Ντέιβις να παίρνει μπρος και να φέρνει τους γηπεδούχους στο +21 (59-38) στο 25'. Λαρεντζάκης και Μανωλόπουλος συνέχιζαν να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι, διαμορφώνοντας το 65-45 στο 28', με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 67-47.

Στη τελευταία περίοδο το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Ρέλφορντ διαμόρφωσε το 72-54 στο 36', φτάνοντας τους 18 πόντους στο ματς, ενώ ο Μανωλόπουλος με τρίποντο "έγραψε" το 77-60. Ο Κολοσσός στο τέλος κέρδισε τον Αρκαδικό με σκορ 83-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 44-27, 67-47, 83-70

Ανά δεκάλεπτο: 23-7, 21-20, 23-20, 16-23

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 14(6ασ, 5ρ), Λίντεν 4, Ρέλφορντ 15, ΜακΓκι 12(7ρ), Λιούις 12, Μπίλις, Οικομόπουλος, Μανωλόπουλος 15(3/6τρ), Ντέιβις 8, Γεωργαλής 2, Αγγελάκος, Άχονεν 1.

Αρκαδικός (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 15, Φαν Όστρουμ 12, Στεφανίδης 4 (6ασ), Μπράουν 8, Νούτινεν 13, Άιρλαντ 7, Καραμαλέγκος, Καββαδάς 9, Κοψάφτης, Καλλινικίδης 2.