Το Ρέθυμνο λύγισε τον Κολοσσό στην Κρήτη

Την πέμπτη εφετινή νίκη στο «Μελίνα Μερκούρη» σημείωσε το Ρέθυμνο. Η ομάδα του Σκουρτόπουλου σε αναμέτρηση για την 15η ημέρα της Α1 ανδρών, επικράτησε 95-87 του Κολοσσού Ρόδου και πήρε βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Στόνερ με 21 πόντους.

Ο Κολοσσός με 3/4 τρίποντα και ανωτερότητα στον τομέα των ριμπάουντ, προηγήθηκε με επτά πόντους (11-18) στο έκτο λεπτό, όμως το Ρέθυμνο με αιχμή του δόρατος τον Στόουν κατάφερε να πάρει προβάδισμα ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της πρώτους περιόδου (19-18), η οποία ολοκληρώθηκε με 24-21 χάρη στις δύο εύστοχες βολές του Κάρτερ.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν στο προβάδισμα τους ακόμη και στους οκτώ πόντους στο 13ο λεπτό (31-23), αυτή τη φορά όμως ήταν η σειρά του Κολοσσού για... αντεπίθεση και με σερί 0-9 βρέθηκε εκ νέου με προβάδισμα και συγκεκριμένα 31-32 χάρη στο σουτ δύο πόντων του Λαρεντζάκη.

Ο Μάντεν ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 13 πόντους και σχεδόν άπταιστα στατιστικά στοιχεία στον τομέα του σκοραρίσματος (6/6 βολές, 2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα) για λογαριασμό του Ρεθύμνου, την ίδια στιγμή που ο Κολοσσός ήταν η ομάδα με τα καλύτερα στατιστικά στοιχεία στο πρώτο 20λεπτο (13/25 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 7/9 βολές, 12 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), με εξαίρεση τον τομέα των ασίστ (7 έναντι 8 του Ρεθύμνου).

Με τέσσερα εύστοχα τρίποντα των Λιούις (2), Άχονεν, Μανωλόπουλου, ο Κολοσσός έκανε επι μέρους σερί 4-12 και με την αρχή της τρίτης περιόδου απέκτησε προβάδισμα πέντε πόντων (47-52).

Η διαφορά έφτασε και στους έξι (56-62) τρισήμιση λεπτά πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, όμως οι Κρήτες και σε αυτήν την περίπτωση «αφυπνίστηκαν» γρήγορα και όχι μόνο κατάφεραν να ισοφαρίσουν (63-63) αλλά και να μπουν με προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο χάρη στο εύστοχο σουτ δύο πόντων του Ντελινινκάιτις στο 29` (66-65).

Η ομάδα του Σκουρτόπουλου μπήκε αποφασισμένη στην τέταρτη περίοδο για να «καθαρίσει» τη νίκη και τα κατάφερε χάρη στην πολυφωνία στο σκοράρισμα αλλά και στα δύο σερί εύστοχα σουτ τριών πόντων (Γιαννόπουλος, Σάφτενααρ) που έφερε τη διαφορά στο +12 (78-66) στο 33`. Ο Λυκογιάννης προσπάθησε να απαντήσει με άμυνα ζώνη, όμως η ομάδα της Ρόδου δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά με το Ρέθυμνο να φτάνει στη νίκη με 95-87.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Παναγιώτου, Τσούνας

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-39, 66-65, 95-87

ΡΕΘΥΜΝΟ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 15 (2), Σχίζας 5, Μάντεν 21 (2), Σάφτενααρ 9 (1), Στόουν 21, Γιαννόπουλος 11 (3), Τσακαλέρης, Χάροου, Κάρτερ 13, Θεοδωρίδης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Λίντεν, Άχονεν 12 (3), Σαλούστρος 9 (2), ΜακΓκι 9, Λιούις 9 (2), Λαρεντζάκης 12 (2), Μπιλλής, Μανωλόπουλος 14 (2), Ντέιβις 7, Ρέλεφορντ 15 (2).