«ΠΡΩΤΙΑ ΤΟΥ 1ου ΕΠΑΛ Ρόδου σε όλο το Αιγαίο»

Πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα από τις 12/4 έως τις 14/4 στο γήπεδο «Νικολαΐδης» στη Νίκαια η Β’ Φάση των Σχολικών Αγώνων Λυκείων Ποδοσφαίρου.

Τη Δωδεκάνησο εκπροσώπησε η Σχολική Ομάδα του 1ου ΕΠΑΛ Ρόδου, πρωταθλήτρια του Νομού.

Στο πρώτο παιχνίδι αντιμετώπισε την Ομάδα από το Λύκειο Νάξου όπου και νίκησε με σκορ 2-1. Οι σκόρερ του 1ου ΕΠΑΛ Ρόδου ήταν οι Μιχαλαριάς Ραφαήλ και Κυπριώτης Σέργιος.

Στο δεύτερο παιχνίδι αντιμετώπισε την ομάδα Λυκείου Μυτιλήνης όπου και νίκησε με 5-0. Σκόρερ ήταν : Τζελάι Φιορίλο-Κυπριώτης Σέργιος, Μιχαλαριάς Ραφαήλ, Γρύλλης Γιάννης, Λαθουράκης Δημήτριος.

Στον τελικό αντιμετώπισε την ομάδα του Λυκείου Ιεράπετρας.

Προηγήθηκε 5 λεπτά πριν τη λήξη με τον Τζελάι Φιορίλο αλλά ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό και έτσι το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι η ομάδα του 1ου ΕΠΑΛ Ρόδου ηττήθηκε με 4-3 και έτσι έχασε την ευκαιρία να περάσει στην Γ’ Φάση στις 4 καλύτερες σχολικές ομάδες της Ελλάδας.