Ο Κολοσσός νίκησε το Ρέθυμνο

Με ηγέτες τους Μπέρι και Ρέντικ ο Κολοσσός Ρόδου επιβλήθηκε με 83-78 του Ρεθύμνου Cretan Kings.

Κολοσσός Ρόδου και Ρέθυμνο Cretan Kings τέθηκαν αντιμέτωποι στο “Βενετόκλειο”, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν στο τέλος να πάρουν τη νίκη.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 23-29. Όσο περνούσε ωστόσο η ώρα ο Κολοσσός έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να τον βρίσκει προηγούμενο με 52-44, ενώ στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα (71-59).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως και άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά, ωστόσο δεν μπόρεσαν και να ολοκληρώσουν την ανατροπή, με τον Κολοσσό να παίρνει τελικά τη νίκη με 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 52-44 (ημιχρ.), 71-59, 83-78

Κολοσσός Ρ. (Άρης Λυκογιάννης): Χολ 9(2), Παπαδάκης, Λιάπης, Ρέντικ 19, Τσούκου 11(2), Βασιλόπουλος 5(1), Γεωργαλλής, Γουότσον 9, Αγγελάκος 3, Άχονεν 9(1), Μπέρι 18(3).

Ρέθυμνο Cretan Kings (Μυκονιάτης – Μητρόπουλος): Χριστοδούλου 11, Κώττας 4, Γιαννόπουλος 1, Παναρετάκης, Άρνολντ 14(2), Φιτζπάτρικ 15(2), Τάλτον 20(3), Έντουαρντς 8(1), Ζάμπας 5(1), Θεοδωρίδης, Καμπερίδης.