ροή ειδήσεων

Το «κάστρο» της Ρόδου!

Στην τρίτη του σερί εντός έδρας νίκη έφτασε ο Κολοσσός Ρόδου, καθώς επικράτησε πολύ εύκολα με 77-60 της Δόξας Λευκάδας, μέσα στο «Βενετόκλειο».

Στο «Βενετόκλειο» είναι η… δύναμή του!

Ο Κολοσσός έκανε… περίπατο με τη Δόξα Λευκάδας, καθώς επικράτησε 77-60 και έτσι πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του. Οι Ροδίτες είχαν από αρχή τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, κάνοντας εξαιρετική δουλειά από την περιφέρεια, όπου μέτρησαν 12/30 τρίποντα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν ο Τσούκου με 17 πόντους, ενώ στους 14 σταμάτησε ο Χολ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γουέλς με 19 πόντους.

Με τη… φόρα της έδρας μπήκε ο Κολοσσός στο ματς, επιβάλλοντας πλήρως το ρυθμό του και φτάνοντας σε νταμπλ σκορ (12-6) στα μισά. Από την άλλη, η Δόξα τα περίμενε όλα από τον Γουέλς, με τους Ροδίτες στη συνέχεια να παίρνουν… φωτιά έξω από τα 6,75μ και να στέλνουν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (25-14). Στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι έριξαν στροφές και έτσι η ομάδα της Λευκάδας το εκμεταλλεύτηκε αυτό, μειώνοντας σε 26-19.

Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια και στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα της Λευκάδας ήταν τρομερά άστοχη και… light στην άμυνα, με τον Κολοσσό να είχε τον απόλυτο έλεγχο και να πηγαίνει στο +13 (36-23). Έτσι, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και αφού έφτασαν ακόμη και στο +14 (42-28), πήγαν στα αποδυτήρια με το +13 (43-30).

Πολύ κακό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, με λάθη εκατέρωθεν, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά είχε μπει μόλις ένα καλάθι και αυτό ήταν από τον Ρέντικ για το +15 (45-30) του Κολοσσού. Στη συνέχεια, οι Γουέλς και Σκοτ έδωσαν… σφυγμό στη Δόξα (47-36), αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν εκ νέου το γκάζι, πηγαίνοντας στο +18 (56-38), με τις δύο βολές του Ψαθά να διαμορφώνουν το 56-40 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κολοσσός δεν έτρεχε τόσο πολύ στο παρκέ, παίζοντας με τον χρόνο. Το γεγονός αυτό δεν επηρέασε την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία πήγε αρχικά στο +16 (63-47), ενώ στη συνέχεια έφτασε την υπέρ της διαφορά στη μέγιστη τιμή της που ήταν οι 17 πόντοι (67-50). Ωστόσο, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος, οι «θαλασσί» χαλάρωσαν αρκετά, με την ομάδα της Λευκάδας να κάνει ένα επιμέρους σκορ 2-10 με μπροστάρη τον Γουέλς και να μειώνει σε 69-60! Αυτό, «αφύπνισε» τους παίκτες του Κολοσσού, οι οποίοι απάντησαν με ένα 8-0 μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 77-60.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 43-30, 56-40, 77-60

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Τσούκου 17 (3), Ρέλεφορντ 11 (2), Βασιλόπουλος 7 (1), Χολ 14 (2), Λιάπης, Γεωργαλλής 3 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 10 (2), Παπαδάκης 3 (1), Γουάτσον 5.

Δόξα Λευκάδας (Χ. Μαρκόπουλος): Σκοτ 5, Μπασάμπε 5, Ντόμπλας 4, Τσαλδάρης 5, Γουέλς 19 (3), Πεταλωτής, Κάρτερ 2, Δεμερτζής 3 (1), Γεωργάκης, Ψαθάς 6, Ρόμπινσον 11 (3).