ροή ειδήσεων

Άρης - Κολοσσός Ρόδου 84-60 (pics)

Ο Άρης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τον Κολοσσό κι εν τέλει έφτασε στην εύκολη νίκη ενώ ανέβηκε στο 5-4 στην κατάταξη, ρίχνοντας τους Ροδίτες στο 4-5. Ο Ντραγκίσεβιτς (21π.) έκανε ρεκόρ παραγωγικότητας με τον Άρη, ο Χρηστίδης (8π., 4ριμπ.) εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του έδωσε ο Πρίφτης και πλέον οι «κίτρινοι» στρέφονται στην αναμέτρηση με τους Έλιος Σανς (7/12) για το Basketball Champions League.

Ο αγώνας

Ο Κολοσσός αιφνιδίασε τον Άρη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Nick Galis Hall». Προηγήθηκε, αρχικώς, με 0-7 ενώ ο Ρέλεφορντ έκανε το 3-9 στο 2'52" έχοντας 7 πόντους με 2/2 δίπ., 1/1 τρίπ. κι 1 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Ο Άρης αντέδρασε άμεσα, έκανε σερί 10-0 (13-9, 4'51") ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 20-18. Ο Ντραγκίσεβιτς ξεκίνησε φουριόζος στη δεύτερη περίοδο, σκόραρε οκτώ σερί πόντους για τον Άρη κι έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 28-18 στο 11'49".

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική τους άμυνα κι έχτισαν διαφορά ασφαλείας με μπροστάρη τον Ντραγκίσεβιτς, ο οποίος έκανε το 45-29 στο 19' κι έφτασε τους 17 πόντους με 7/7 βολές, 2/2 δίποντα και 2/3 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο! Τελικά ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 47-31 έχοντας 54% στα τρίποντα (6/11). Οι Ροδίτες μείωσαν σε 47-35 στις αρχές της τρίτης περιόδου όμως ο Άρης έκανε σερί 11-0 με τον Ντραγκίσεβιτς και προηγήθηκε με 58-35 (25'27"). Η διαφορά έδωσε την ευκαιρία στον Πρίφτη να ρίξει στο παρκέ τον Χρηστίδη, ο οποίος σκόραρε τέσσερις σερί πόντους για το 66-39 μέσα σε αποθέωση από τους φίλους των γηπεδούχων! Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα, επικρατώντας με 84-60 και κάνοντας το 5-4 στην κατάταξη.

Λίγο πριν από το φινάλε, πάντως, ο Φλιώνης συγκρούστηκε σε κανονικό σκριν με τον Βασιλόπουλο κι αποχώρησε ζαλισμένος στον πάγκο ενώ οι οπαδοί του Άρη αποδοκίμασαν έντονα τον φόργουορντ του Κολοσσού! Ακολούθως υπήρξε έντονο επεισόδιο μεταξύ του βοηθού του Πρίφτη, Θανάση Μολυβδά, με τον Λυκογιάννη και μάλιστα στο τέλος του αγώνα ο κόουτς του Κολοσσού δεν δεχόταν κουβέντα! Ο Πρίφτης τα είπε σε έντονα ύφος με τον Βασιλόπουλο όμως μετά το ματς έδωσαν τα χέρια.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Άρης σούταρε με 50% στα τρίποντα (9/18) και είχε σε μεγάλη βραδιά τον Ντραγκίσεβιτς κόντρα στον Κολοσσό που κατέβασε, μεν, 11 επιθετικά ριμπάουντ όμως έχασε επαφή με το σκορ από τη δεύτερη περίοδο. Επίσης ο Ρέλεφορντ έκλεισε την πρώτη περίοδο με 10 πόντους όμως σκόραρε μόλις 6 ως το τέλος του αγώνα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντραγκίσεβιτς ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει ο Άρης κόντρα στον Κολοσσό. Τελείωσε το ματς με 21 πόντους (9/9 βολ., 3/4 δίπ, 2/4 τρίπ.), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 6 κερδισμένα φάουλ σε 28'06". Παρεμπιπτόντως, ο Σέρβος έκανε ρεκόρ παραγωγικότητας φέτος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρόουπ Αχόνεν έμεινε στο παρκέ για 20'43", έχοντας 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε αυτό το διάστημα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι επιθετικές πρωτοβουλίες του Ντραγκίσεβιτς στη δεύτερη περίοδο είχαν ως αποτέλεσμα ο Άρης να χτίσει από νωρίς διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε ως το τέλος του αγώνα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μαρμπλ πρόσθεσε 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο κι 1 κόψιμο σε 25'09" για τους νικητές.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: O Άρης τα 20 λάθη, ο Κολοσσός τα ποσοστά του πίσω από τα 6μ.75 (25%, 6/24 τρίπ.).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 47-31, 68-39, 84-60.