Ρέθυμνο - Κολοσσός Ρόδου 69-55

Το Ρέθυμνο επικράτησε με 69-55 εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου και πέρασε με 2-1 νίκες στον δεύτερο γύρο των πλέι - οφ της Stoiximan.gr Basket League.

Επόμενη αντίπαλος των Κρητικών είναι η ΑΕΚ.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Γιαννόπουλος και Λέμον που είχαν από 20 πόντους έκαστος, ενώ για τους φιλοξενούμενους 15 πέτυχε ο Βασιλόπουλος και από 10 οι Ρέντικ και Άχονεν.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πάρα πολύ δυνατά το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν 22-9, βάζοντας τα θεμέλια της νίκης.

Ο Κολοσσός όμως ήταν πιο εύστοχος στην δεύτερη περίοδο και μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας στους πέντε πόντους για το 37-32 του ημιχρόνου.

Παρόμοια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να είναι κοντά στο σκορ, αλλά τους γηπεδούχους να διατηρούν ισχνό προβάδισμα πέντε πόντων (52-47).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι και πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσουν την Ένωση με μειονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 37-32, 52-47, 69-55.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Άρνολντ 14 (1), Φιτζπάτρικ 3 (1), Σάφτενααρ, Τάλτον 10 (2), Λέμον 20, Κώττας, Ραζής, Χριστοδούλου, Καμπερίδης, Παναρετάκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 20 (3)

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 10, Σαλούστρος 5 (1), Άχονεν 10 (2), Βασιλόπουλος 15 (1), Χολ 2, Λιάπης, Τσούκου, Γεωργαλλής, Ρέλεφορντ 4, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Γουότσον 9