ροή ειδήσεων

Με ανατροπή ο Κολοσσός και… τελευταία «ζαριά» στην Κρήτη!

Ο Κολοσσός Ρόδου επέστρεψε από διαφορά 10 πόντων εναντίον του, απαντώντας με… το ίδιο νόμισμα στο Ρέθυμνο και στέλνοντας σε τρίτο ματς τη μεταξύ τους σειρά για τα playoffs της Basket League με το τελικό 78-73.

Στο Ρέθυμνο στέλνει και πάλι τη σειρά της α’ φάσης των playoffs της Basket League με την ομώνυμη ομάδα ο Κολοσσός Ρόδου, που με δυσκολία επικράτησε με 78-73. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο (18 π., 8/14 σουτ, 5 ασ.) να πραγματοποιεί εμφάνιση… από τα παλιά, επανήλθε από την «άβυσσο» του -10 και ισοφάρισε σε 1-1, με τον εξαιρετικό Γκάρι Τάλτον (21 π., 7/11 σουτ) να μην φτάνει στους φιλοξενούμενους.

Το παιχνίδι

Παρότι ο Κολοσσός ξεκίνησε πιο δυναμικά με ευστοχία σε μακρινά σουτ (8-4 στο 5′), οι Κρητικοί ήταν εκείνοι που με ένα δικό τους «κρεσέντο» πίσω από τα 6.75 μέτρα απάντησαν, για να προηγηθούν με 14-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η «μονομαχία» μεταξύ Ουότσον και Λέμον, αμέσως μετά, έβγαλε νικητή το δεύτερο, αφού κι άλλοι παίκτες του Ρεθύμνου βρήκαν ρυθμό, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο (29-39 στο 19′), πριν ο Γεωργαλλής διαμορφώσει το 32-39 του ημιχρόνου.

Με την προσωπικότητα του Βασιλόπουλου, η διαφορά μαζεύτηκε από τους γηπεδούχους, με την «πολυφωνία» των παικτών του Βετούλα, όμως, να τους κρατά μπροστά με «βραχεία κεφαλή», μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο (57-58). Η αντεπίθεση των Ροδιτών συνεχίστηκε και ο Χολ έδωσε προβάδισμα στα έξι λεπτά πριν το τέλος (65-63). Ο Βασιλόπουλος και ο Αχόνεν τελείωσαν τη δουλειά, για να στείλει σε τρίτο ματς τη σειρά ο Κολοσσός.

Δεκάλεπτα: 14-16, 32-39, 57-58, 78-73

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντιτς 4, Σαλούστρος 9, Αχόνεν 9 (3), Βασιλόπουλος 18 (1), Χολ 12 (2), Λιάπης 3 (1), Τσούκου 13 (1), Γεωργαλλής 3 (1), Αγγελάκος, Παπαδάκης, Ουότσον 7

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ραζής 3 (1), Άρνολντ 7 (1), Φιτζπάτρικ 7 (1), Τάλτον 21 (3), Καμπερίδης 8 (1), Χριστοδούλου 6 (2), Σάφτενααρ 5 (1), Γιαννόπουλος 12 (4), Λέμον 4 (1)