Κατάπιε το Αλεξάνδρειο η Κολοσσάρα... 66-75 τον ΑΡΗ

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του μέσα στο Αλεξάνδρειο πήρε ο Κολοσσός, ο οποίος επικράτησε του Άρη με σκορ 75-66....

Η ομάδα της Ρόδου συνάντησε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο από τους γηπεδούχους, όπου με κορυφαίους τους Τσάμη και Χαρίση που σημείωσαν από 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, έκαναν το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα. Από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Ταπούτος που τελείωσε το ματς με 18.

Το ματς
Την αστοχία και τα λάθη του Άρη εκμεταλλεύτηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Κολοσσός, ο οποίος πήρε ένα προβάδισμα έξι πόντων (0-6). Όμως, με την είσοδο του Κρούσιτς στο παρκέ οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, περίπου στα μισά, φέρνοντάς το στον πόντο (9-10), ενώ αργότερα πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά κάνοντας το σκορ 12-10. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή πήγαν ακόμα και στο +5 (15-10), ωστόσο οι «θαλασσί» με ένα επιμέρους σκορ 2-9, ανέκτησαν το προβάδισμα (17-19). Παρόλα αυτά, το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Άρη να προηγείται με 23-19, χάρη σε ένα σερί 5-0 με πρωταγωνιστή των Τζέιμς.

Με φόρα από το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε το δεύτερο ο Άρης, ο οποίος συντηρούσε το προβάδισμα, το οποίο έφτασε ακόμα και στο +8 (29-21). Όμως, ο Κολοσσός δεν έμεινε έτσι. Η ομάδα της Ρόδου πέρασε ξανά μπροστά κάνοντας το σκορ με 31-32 από το 31-26, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφτασε ακόμα και στο +6 (34-40). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με πέντε πόντους (39-44).

Αποφασισμένος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης, ο οποίος στα τέσσερα πρώτα λεπτά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (50-50). Ωστόσο, ο Κολοσσός έκοψε την αντεπίθεση των γηπεδούχων με τους Πάνος και Χαρίση, όπου στη συνέχεια έφτασε στο +5 (53-58), ενώ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο υπέρ του 56-59. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά άρχισε την τελευταία περίοδο με ένα σερί 5-0, με το οποίο έκανε το 56-64, με τη διαφορά να πηγαίνει ακόμα στο +9 (59-68), στα μισά της περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή δεν έδειξαν πως μπορούσαν να γυρίσουν το ματς, με τους Ροδίτες να φτάνουν στο ροζ φύλλο, για πρώτη φορά στην ιστορία τους μέσα στο Αλεξάνδρειο, με το τελικό 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-44, 56-59, 66-75

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 1, Κερούς 10 (1), Ταπούτος 18 (3), Τζέιμς 13 (1), Τσαϊρέλης 6, Όλιβερ 9 (2), Κρούσιτς 2, Μόλντροου, Βεργίνης 5 (1).

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 4, Χάτεν 12 (1), Καλαϊτζής, Πάνος 9, Γεωργαλής 6 (1), Ασημακόπουλος 3, Μπόικιν 7 (1), Χαρίσης 15, Τσάμης 17 (2), Χόπσον 2.