Άντεξε στην Ελευσίνα ο Κολοσσός Ρόδου 60-68

Δεύτερη διαδοχική νίκη για τον Κολοσσό Ρόδου, ο οποίος δείχνει να βρίσκει ρυθμό, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Πανελευσινιακού με 68-60. Πολύ καλή εμφάνιση... οι Ντέντι, Λάνγκφορντ και Καλαμπόκης.Ο Κολοσσός Ρόδου σημείωσε την δεύτερη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ, καθώς επικράτησε στην Ελευσίνα του Πανελευσινιακού με 68-60.

Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά έλεγξαν το ματς από τα πρώτα λεπτά και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Από τους νικητές, ο Ντέντι είχε 18 πόντους, με τον Φάνη Κουμπούρα να έχει 10, όπως και οι Καλαμπόκης, Λάνγκφορντ. Για τον Πανελευσινιακό ο Μαγκουνής είχε 20 πόντους και ο Νίκος Παπανικολόπουλος πρόσθεσε 13.

Ο αγώνας:
Ο Γκίμπσον έκανε το 4-5, μειώνοντας για τον Πανελευσινιακό στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Μαγκουνής έκανε το 6-5 στο 3'. Ο Ντέντι με κάρφωμα πέτυχε το 6-9 και ο Λάνγκφορντ με ακόμα ένα κάρφωμα έκανε το 6-11. Ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έκανε το 6-14, με τον Λιακόπουλο να ρίχνει την διαφορά στους έξι πόντους (8-14).
Ο Χάτεν έκανε το 8-16 για να ανεβάσει την διαφορά στους δέκα πόντους ο Όσμπι με 8-18. Ο Εζιούκου σημείωσε το 10-18 και ο Χάτεν έκανε το 10-22, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Λιακόπουλος έκανε το 17-23, με τον Όσμπι να πετυχαίνει το 25-17. Ο Εζιούκου έριξε την διαφορά στους επτά πόντους (19-26) και ο Παπανικολάου να σημειώνει το 21-28, πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο.
Ο Όσμπι έκανε το 21-30 και ο Κουμπούρας πέτυχε το 21-33, στο 16'. Ο Νάτζφεϊ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 21-35, με τον Κουμπούρα και πάλι να σημειώνει το 23-39, ανεβάζοντας την διαφορά στους 16 πόντους για τον Κολοσσό Ρόδου, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Διατήρησε το προβάδισμα
Στην τρίτη περίοδο, ο Ντέντι έκανε το 28-41, ενώ με εύστοχη συμπληρωματική βολή ανέβασε την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στο 28-42. Ο Μαγκουνής με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 30-42 και ο Νίκου έριξε την διαφορά στους δέκα πόντους (32-42). Ο Παπανικολόπουλος πέτυχε το 36-43, με τον ίδιο παίκτη να μειώνει σε 38-43 στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης.
Ο Μαγκουνής έκανε το 42-43 και ο Γκίμπσον με κάρφωμα ισοφάρισε σε 44-44. Ο Ντέντι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον σύλλογο από το "σμαραγδένιο νησί", κάνοντας το 44-46, ενώ ο Γιάννης Καλαμπόκης ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (44-48). Το τρίτο δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +4 (44-48).
Στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, ο Μαγκουνής μείωσε σε 48-53 και ο Γιάννης Καλαμπόκης έκανε το 48-56. Ο Χάτεν με 1/2 βολές στο 35' πέτυχε το 51-59 και ο Λάνγκφορντ ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους (51-61). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με αυτόν τον τρόπο να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα με 68-60, σημειώνοντας την δεύτερη διαδοχική τους νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 10-22, 23-39, 46-50, 60-68.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κυριακόπουλος 2, Νίκου 2, Παπανικολόπουλος 13, Παπανικολάου 3, Γκίμπσον 8, Λιακόπουλος 4, Τσιάκος, Τζόινερ, Αβραμίδης, Εζιούκου 8.
Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 2, Κουμπούρας 10(1), Χάτεν 8, Καλαϊτζής, Καλαμπόκης 10(2), Ντέντι 18, Νάτζφεϊ 2, Λάνγκφορντ 10(1), Ντουμπέ, Όσμπι 8.
Πηγή:sport24.gr