Πέρασε από την Δράμα ο Κολοσσός 76-79

Σπουδαίο σε σημασία διπλό για τον Κολοσσό ο οποίος με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο του επικράτησε με 79-76 του ΚΑΟΔ και πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του...

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Κολοσσός ο οποίος πέτυχε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα, νικώντας με 79-76 τον ΚΑΟΔ.
Ο Κολοσσός απάντησε στα εύστοχα σουτ τριών πόντων του ΚΑΟΔ, παίρνοντας σημαντικές ανάσες στο τελευταίο λεπτό από τους Παπαντωνίου, Σίμπσον που σκόραραν τρίποντα.
Στις βολές που ακολούθησαν ο Στεφανίδης ήταν εύστοχος στα 11'' για το τέλος του αγώνα, γράφοντας το 74-79. Ο Τσόβιτς με δίποντο έγραψε το τελικό 76-79, με τους Δραμινούς να είναι απογοητευμένοι στο τέλος.
Ο αγώνας:
Ο Κολοσσός αν και φιλοξενούμενος, μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-8, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ένα γρήγορο 8-0 από πλευράς γηπεδούχων, έδωσαν την ευκαιρία στον ΚΑΟΔ να προηγηθεί με 21-19 στο τέλος του δεκαλέπτου.
Στη συνέχεια ο ΚΑΟΔ έτρεξε ένα επιμέρους 9-4 με το οποίο έχτισε μία διαφορά 7 πόντων (30-23), την ίδια στιγμή που ο Κολοσσός προσπαθούσε να μείνει μέσα στο παιχνίδι. Με τον Μπράουν να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι και να σκοράρει κατά βούληση, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με 10 πόντους διαφορά (37-27). Πάντως, ο Κολοσσός απάντησε με σερί 7-0 μειώνοντας σε 37-34, πριν ο Τσόβιτς γράψει το 39-34 του ημιχρόνου. Με 5/7 σουτ τριών πόντων, οι Δραμινοί σούταραν με 71% έξω από τα 6.75μ.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα (43-48), μέχρι που ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 43-43 στο 24' με τρίποντο του Στεφανίδη. Πάντως, οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς βρήκαν τρόπους για να αντιδράσουν και έχοντας την υπεροχή στα ριμπάουντ ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +5 (55-50).
Το ντέρμπι καλά κράτησε σε όλο το δ' δεκάλεπτο, με τον ΚΑΟΔ να διατηρεί μικρό προβάδισμα, αλλά τον Κολοσσό να μην τον αφήνει να ξεφύγει στο σκορ. Ο Μπάβτσιτς έγραψε το 59-52 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά οι "θαλασσί" ροκάνισαν τη διαφορά κι επανήλθαν σε απόσταση αναπνοής (59-57).
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-34, 55-50, 76-79

Πηγή:sport24.gr