ροή ειδήσεων

Σάρωσε και καθάρισε στο τέλος ο Κολοσσός

ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 83-68
Με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 22-6 στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός επικράτησε... στην Ρόδου του Πανελευσινιακού (σ.σ. με τον Λευτέρη Τσαουσίδη στον πάγκο του μετά την απόλυση του Σκαραφίγκα), πιο δύσκολα από ότι μαρτυρά το τελικό 83-68.

Αυτή ήταν η 2η νίκη των Ροδιτών σε τέσσερα ματς, ενώ από την άλλη για τους Ελευσίνιους να γνωρίζουν την 4η σερί τους ήττα. Κορυφαίοι για τους νικητές ο Αγγελος Τσάμης που λίγο έλειψε να πετύχει triple double, έχοντας 25π., 12ριμπ. και 6 ασίστ! Από κοντά και ο Μάικ Τζέιμς με 22π, 6ριμπ. και 3 ασίστ.

Ο Πανελευσινιακός, που κατέβηκε να αγωνιστεί με τον Λευτέρη Τσαουσίδη στον πάγκο του μετά την απόλυση του Γιώργου Σκαραφίγκα, πλήρωσε την αστοχία του και την κούραση στην τελευταία περίοδο.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/47 δίποντα και 3/23 τρίποντα, ενώ υπέπεσαν και σε 12 λάθη.

Πάντως στα τρία πρώτα δεκάλεπτα το ματς ήταν ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Ωστόσο στην τελευταία περίοδο, Τσάμης, Τζέιμς και Σμιθ έδωσαν πολύτιμες επιθετικές λύσεις για τους γηπεδούχους, οι οποίοι μάλιστα έπαιξε και εξαιρετική άμυνα, καθώς δέχθηκαν μόλις 6π.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-38, 61-62, 83-68

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης, Σιόλογκας, Τζαμάρ 2, Τζέιμς 22 (2), Σμιθ 11 (9 ριμπ.), Στεφανίδης 8 (1), Λίντεν, Τσάμης 25 (2τρ., 12 ριμπ., 6ασ.), Χάγκινς 7 (9 ριμπ.), Κανύχης, Μπούλιαν 8 (1).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Κοξ, Ρόμπινσον 10, Τσακαλέρης 4, Βασιλόπουλος 7 (1), Μάρεϊ 12 (11 ριμπ.), Μάρκοβιτς 12, Δορκοφίκης 11 (1), Ιωάννου 7, Τζόνσον 5 (1), Καλλές, Αβραμίδης.