ΠΕΜΠΤΗ Η ΣΚΥΤΑΛΗ, 7ΟΣ ο Σείτης στα 200μ.

Μια κακή αλλαγή της σκυτάλης στοίχισε στην ελληνική ομάδα 4x100μ. κατηγορίας Τ42-47. Στον τελικό του αγωνίσματος, η ομάδα αποτελούμενη από τους Χρήστο Κουτούλια, Μιχάλη Σείτη, Κωνσταντίνο Βέλτση και Ιωάννη Σεβδικαλή, κατέκτησε την 5η θέση με επίδοση 47.79.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, λίγο αργότερα, στον τελικό των 200μ. κατηγορίας Τ44, ο Σείτης προφανώς καταβεβλημένος από την υπερπροσπάθεια στην σκυτάλη, έπεσε λίγα μέτρα πριν τον τερματισμό. Ο Ροδίτης πρωταθλητής σηκώθηκε και τερμάτισε σε 23.63, επίδοση που ισοδυναμούσε με την 7η θέση της τελικής κατάταξης.

Άρση βαρών σε πάγκο: Όγδοος ο Μωϋσιάδης στα -80 κιλά

Την 8η θέση στον τελικό της κατηγορίας των -80 κιλών, κατέλαβε ο Γκρέμισλαβ Μωϋσιάδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής, παρά το γεγονός ότι προερχόταν από χειρουργική επέμβαση, κατάφερε να σηκώσει 165 κιλά στην δεύτερη προσπάθεια και να βρεθεί στην οκτάδα της κατηγορίας.

Ο Μωϋσιάδης στην πρώτη προσπάθεια σήκωσε 160 κιλά, ενώ στην τρίτη απέτυχε να σηκώσει τα 172 κιλά που «μπήκαν» στην μπάρα.