Τα ''ελάφια'' καλπάζουν ξανά!

Παλικαρίσια νίκη… Κάτι αλλάζει προς το καλύτερο στη Ρόδο, κι αυτό είναι φανερό
από κάθε πλευρά! Τα «ελάφια»… καλπάζουν ξανά, πετυχαίνοντας μία τεράστια νίκη με σκορ 2-1 κόντρα στον ισχυρό Ατσαλένιο, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Γ’ Εθνική. Η ομάδα του Σάββα Ορφανίδη έκανε κατάθεση ψυχής (δυστυχώς με την παρουσία λίγων φιλάθλων) και πανηγύρισε μία τεράστια επιτυχία απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που θα παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο στον 4ο όμιλο. Οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα μέσα στο γήπεδα και είχαν καθαρό μυαλό και συγκέντρωση στα κρίσιμα, επιστρέφοντας στις νίκες, μετά την ήττα στα Ζωνιανά. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο τέμπο, με την Ρόδο να ανοίγει το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό. Μετά από σουτ του Τζιβίλογλου, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στον Αμανατίδη ο οποίος με νέο σουτ άνοιξε το σκορ (1-0). Η χαρά του γκολ δεν κράτησε πολύ όμως, αφού στο 15’ ο Ρουμπάκης με ωραία ατομική προσπάθεια και προσποιήσεις έκανε το διαγώνιο σουτ και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 25’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν καλή ευκαιρία με τον Γεννιτσαρίδη, ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου η Ρόδος πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Ο Κουρούπης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, ο Γιαγκόζης απέκρουσε και ο Ευγενικός πήρε το ριμπάουντ, κάνοντας το 2-1 που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 70’ η κεφαλιά του Ανδρίκου έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ στη συνέχεια ο Ατσαλένιος ανέβασε την απόδοση του, πίεσε χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 85’ ο Πάππος διόρθωσε το αρχικό λάθος του και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γιαγκόζης νίκησε σε τετ α τετ τον Κουρούπη και έμεινε το… σπουδαίο 2-1 για τη Ρόδο.

ΡΟΔΟΣ (Σάββας Ορφανίδης): Πάππος, Καντιμοίρης, Κουρούπης, Τζιμογιάννης, Ανδρίκος, Τζιβίλογλου, Χατζηλιόντας, Κωνσταντίνου (85’ Νικήτας), Ευγενικός (46’ Στάτης), Ατματσίδης, Αμανατίδης (77’ Ιμεραλιλάι).

ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΣ (Βασίλης Καρασανάκης): Γιαγκόζης, Καρβελάς, Βρεττός, Χαρίτος, Ρουμπάκης (46’ Πετράς), Σταθόγλου, Παπαδομιχελάκης, Χατζηανδρέου (53’ Γιαννόπουλος), Γεννιτσαρίδης, Μπουτσάκης, Σακλαμάκης