Πέντε μετάλλια η Ελλάδα στη Ρόδο, τερμάτισε η 81χρονη Αυστραλή Πιρς!

Η 81χρονη Αυστραλή Έιβις Πιρς, η οποία έτρεξε και τερμάτισε στο σημερινό ΕΤΑΠ βραβεύτηκε από τον Περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου κ. Γιώργο Χατζημάρκο για τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ροδου.

Το σημερινό ΕΤΑΠ απόστασης 113 χιλιομέτρων κέρδισε ο Ρώσος Dimitry Murashko με χρόνο 2:44:04.704. Δεύτερος τερμάτισε ο Πολωνός Gregorz Golonko με 2:44:05.609 και τρίτος ο Κυριάκος Παπασταματάκης με χρόνο 2:44:05.780.

Ο Έλληνας Πρωταθλητής του Ροδήλιου κατέκτησε σήμερα το χρυσό μετάλλιο στους αθλητές 19 έως 34 ετών και κατέχει τη δεύτερη θέση στην άτυπη γενική κατάταξη και στην κατηγορία του.

Ο Λουκάς Καταπόδης που πήρε σήμερα το αργυρό μετάλλιο στα 45 έως 49 ετών εξακολουθεί να προηγείται στην κατηγορία του ενώ τερμάτισε 5ος στο σημερινό ΕΤΑΠ και βρίσκεται στην 4η θέση στην άτυπη βαθμολογία.
Ο Σπύρος Χρυσανθόπουλος (65+) πήρε σήμερα το αργυρό μετάλλιο.

Οι Ελληνίδες Σαμπρίνα Τουίς (45-49) και Χριστιάνα Αθανασοπούλου (19-34) πήραν και σήμερα την πρώτη θέση και τα χρυσά μετάλλια με χρόνους 3:08:49.027 και 3:08:35.421.

Να σημειωθεί η Σαπρίνα Τουίς προηγείται και στην άτυπη γενική κατάταξη όλων των κατηγορίων στις γυναίκες.

· (60-64) Margaret Bromley (ENG)

Το παγκόσμιο Κύπελλο Ποδηλασίας Ερασιτεχνών ολοκληρώνεται αύριο με το αγώνισμα 20 χιλιομέτρων ατομικής χρονομέτρησης που θα ξεκινήσει στις 10 το πρωί και αναμένεται να ολοκληρωθεί στις δύο μετά το μεσημέρι στην πλατεία Δημαρχείου της Ρόδου.