επικαιρότητα

Περίπατος του Κολοσσού στη Νέα Σμύρνη

Ο Κολοσσός Ρόδου πάτησε τέρμα το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα της Νέας Σμύρνης, συντρίβοντας τον Πανιώνιο με, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη πραγματοποιεί ιδανικό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας το απόλυτο στις νίκες στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Αντίθετα, ο Ιστορικός υπέστη δεύτερη σερί βαριά ήττα, η οποία αναμένεται να φέρει… αλλαγές στην Πλατεία.

Στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό της Νέας Σμύρνης, ο Πανιώνιος μπόρεσε να εμφανιστεί ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Με τα τρίποντα του Βαγγέλη Σακελλαρίου, ο Ιστορικός βρισκόταν μέσα στο παιχνίδι στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Ο Ελληνας γκαρντ παρέα με τον Γούντσον και τον Σαρικόπουλο ήταν ότι καλύτερο είχε να παρατάξει ο Ιστορικός κόντρα στους Ροδίτες, οι οποίοι προηγήθηκαν με 18-23 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 40-46 στο τέλος του πρώτου μέρους. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αυτόν του Κολοσσού. Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη πάτησε τέρμα το γκάζι και με επιμέρους σκορ 22-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν με 68-51, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στους 24 πόντους (63-87)…
Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-46, 51-68, 70-90.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Καλαφατάκης): Σακελλαρίου 20 (5 τρ.), Τσούπκοβιτς 8, Γούντσον 13 (1), Σαρικόπουλος 14, Στέιντλ 8 (2), Δημακόπουλος 3, Μίχαλος 2, Χόλμς 2, Μολφέτας, Καμπερίδης, Χέντερσον, Γουντς.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 30 (1), Χάρις 8, Σχίζας 5 (1), Μπρέι 8, Ράιτ 10, Τζόουνς 14 (1), Προστράν 7 (1), Γεωργαλλής 3 (1), Μπιλής, Αγγελάκος, Σταμάτης, Παπαδάκης 5.