ροή ειδήσεων

ΠΑΟΚ - Κολοσσός 71-65

Την τρίτη θέση εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ που κέρδισε με 71-65 τον Κολοσσό Ρόδου. Εξαιρετική εμφάνιση από τους Αναστάσιο και Θεοδώρο Κωνσταντινίδη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παρκέ, με τον Κολοσσό να προηγείται αρχικά του ΠΑΟΚ ύστερα από εύστοχο τρίποντο του Αρφαρά και και στην συνέχεια τον ΠΑΟΚ να κάνει επιμέρους σκορ 2-8 και να παίρνει τα ηνία προσωρινά (7-10, 7'). Έκτοτε, ανέλαβε ο Αρφαράς για την ομάδα της Ρόδου, καθώς με δύο δικά του τρίποντα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία πέτυχε 18 πόντους στην πρώτη περίοδο, με τους 12 να είναι από το τρίποντο (18-16, 10').
Στο ίδιο τέμπο ακολούθησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου και να φτάνει στο + 8 (24-32,18'). Ο Κολοσσός ανέβασε «στροφές» και με ένα επιμέρους 6-1 βρέθηκε και πάλι σε απόσταση αναπνοής από τους «ασπρόμαυρους», στο φινάλε του ημιχρόνου (30-33, 20').

Με κορυφαίους τους Θ.Κωνσταντινίδη και Α.Κωνσταντινίδη, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πάτησε «γκάζι», περιόρισε επιθετικά τον Κολοσσό και έφτασε γρήγορα στο +14 (42-56, 29'), έχοντας πλέον πάρει σημαντικό προβάδισμα για να φτάσει στη νίκη.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ο ΠΑΟΚ υπερασπίστηκε το πλεονέκτημα στο σκορ και δίχως να αντιμετωπίσει να κινδυνέψει, έφτασε στη νίκη (71-65) που τον φέρνει στην τρίτη θέση και τα μετάλλια.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Αναστάσιος και Θεόδωρος Κωνσταντινίδης, οι οποίοι πέτυχαν 25 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Για την ομάδα της Ρόδου τη διαφορά έκανε ο Αρφαράς με 21 πόντους, ενώ ο Διακοκωνσταντής συμπλήρωσε 17 πόντους.

Διαιτητές: Καραβίτης-Καλογερόπουλος

Δεκάλεπτα: 18-16, 30-33, 47-59, 65-75

Κολοσσός Ρόδου (Τσακίρης): Αμπελάς 9, Φυλτζανίδης 14, Διακοκωνσταντής 17, Κωστάκης, Αρφαράς 21 (20ρ), Σαμαράς, Τριανταφύλλου 4, Καλλιαράς

ΠΑΟΚ (Τζώρας): Τσελεπίδης, Κωνσταντινίδης Θ. 21, Κωνσταντινίδης Αν. 21 (12ρ.), Αχτσής 3, Κωφοτόλης 5, Παλαμιδάς, Καλλιοντζής 3, Παπαδόπουλος 6, Κωτσιόπουλος 4, Μαστοράκης 2, Σαρρής, Μπρουζιώτης 6