Κολοσσός – Χαρίλαος Τρικούπης 66-77: Άλωσε την Ρόδο το Μεσολόγγι

Ένα επιμέρους 10-26 στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Ρόδου, ήταν αυτό που έκανε την διαφορά για τον Χαρίλαο Τρικούπη, με την ομάδα του Μεσολογγίου να επικρατεί του Κολοσσού με 77-66 και τους νεοφώτιστους να πανηγυρίζουν την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Basket League.

Οι Ροδίτες ήταν αυτοί που έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο παρκέ, στο ξεκίνημα του αγώνα και με όπλο την άμυνα τους, προηγήθηκαν με 16-11 στο 10’. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους, με το Μεσολόγγι να παίρνει τα ηνία του ματς και να μετατρέπει το 22-22 του 15 σε 26-37 στο φινάλε του ημιχρόνου. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Αγραβάνη… εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 πόντους για τους φιλοξενούμενους (31-48), με τον Κολοσσό να μην μπορεί σε καμία στιγμή να επιστρέψει στο ματς. Έτσι, το τελικό 66-77 φέρνει τον Χαρίλαο Τρικούπη στο 2-0, την ίδια ώρα που ο Κολοσσός έμεινε χωρίς νίκη, μετά από δύο αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 26-37, 41-54, 66-77

Οn Fire: Ο Γκριν με 21 πόντους και 5/7 τρίποντα, ήταν το πρώτο βιολί από πλευράς νικητών

Μεγαλύτερη διαφορά: +17 για τον Χαρίλαο Τρικούπη (58-75) στο 38’

Ξεχώρισαν: Πολύ καλή εμφάνιση του Αγραβάνη με 13 πόντους και έξι ριμπάουντ, ενώ για τον Κολοσσό, ο Καντέρ είχε 15 πόντους και ο Λάιλ 13.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: 15/28 τρίποντα μέτρησε η ομάδα του Μεσολογγίου, η οποία κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (37 έναντι 23)

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Σώμος, Τζιοπάνος