ΠΑΟΚ - Κολοσσός Ρόδου 87-82

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε (87-82) του Κολοσσού με τον Ντέιβιντ ΝτιΛέο να επιτυγχάνει το μεγάλο τρίποντο στο τέλος

Ο Ντέιβιντ ΝτιΛέο ήταν ο άνθρωπος της... τελευταίας στιγμής που με τρίποντο «κλείδωσε» τη νίκη (87-82) του ΠΑΟΚ επί του Κολοσσού στο «Παλατάκι».

Οι παίκτες του Κολοσσού μπήκαν πιο αποφασιστικά και είχαν τον έλεγχο (8-13 και 16-17 στο 10’). Στην δεύτερη περίοδο με τον Ουίλιαμς να σκοράρει φτάνοντας τους 12 πόντους, προηγήθηκε με 7 (27-34 και 30-37).

Εκεί, πήρε μπρος ο Ζερμέιν Λοβ και με συνεχόμενα καλάθια έκλεισε την διαφορά (40-42) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ αιφνιδίασε τον αντίπαλο του «τρέχοντας» ένα σερί 8-0, με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να κάνει την... διαφορά, όμως και πάλι ο Κολοσσός αντέδρασε και είχε το «πάνω χέρι» (51-54).

Η παρουσία του Βασίλη Τολιόπουλου στην τελευταία περίοδο ήταν καθοριστική στη νίκη του «δικεφάλου» την ίδια ώρα που Ουίλιαμς και Μομίροφ, απειλούσαν για λογαριασμό του Κολοσσού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 40-42, 65-65, 87-82.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 4, Λοβ 13, Γκρίφιν 5 (1), Μ. Καμπερίδης, ΝτιΛέο 22 (4), Ρούμογλου 3 (1), Γ. Καμπερίδης 11 (3), Κάρτερ 7 (1), Τζόουνς 1, Τολιόπουλος 8 (1), Γιάνκοβιτς 8 (2), Ογκμπέιντε 5.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 2, Πράπας, Μομίροφ 12 (2), Γουίλιαμς 23 (5), Μαργαρίτης 10, Μπίλλης 4, Μίλερ 9, Τιλί 8 (2), Χατζηδάκης 6, Σλαφτσάκης 6 (2).