Επιστροφή στις νίκες για Κολοσσό με Αρη!

Παρά τα πολλά του λάθη και το ότι ο Αρης ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Κολοσσός επικράτησε 70-64 των κίτρινων...
για την 15η αγωνιστική της Α1 και επέστρεψε στις νίκες, μετά τις ήττες από Παναθηναϊκό και Πανιώνιο.
Κορυφαίος των νικητών, που πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο  31' (57-54) ήταν ο Αγγελος Τσάμης με 21 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και  η παρουσία του Αντώνη Ασημακόπουλου. Οι Χρήστος Ταπούτος και Ντομινίκ Τζέιμς οδήγησαν επιθετικά τον Αρη με 19 πόντους.
Στην αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο  σκορ. Δύο τρίποντες βόμβες, όμως από τον Ταπούτο και τον Κερούς έστειλαν τους φιλοξενούμενους στο +7 (9-16, 7'), ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου ο αρχηγός του Αρη και πάλι έξω από την γραμμή των 6.75 έστελε τη διαφορά στους 10 πόντους (11-21).
Στην δεύτερη περίοδο  ο Κολοσσός ισορρόπησε και πάλι το  ματς. Στο 15' ο Τσάμης με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 25-28 και  τρία λεπτά αργότερα ο 30χρονος γκαρντ έφερε το ματς στον πόντο (30-31). Λίγο πριν από την λήξη του ημιχρόνου ο Χαρίσης έκανε 35-36 ενώ το 35-38 του 20' διαμορφώθηκε από καλάθι του Ταπούτου σχεδόν με την εκπνοή.
Παρόμοια ήταν και  η εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή διατηρούσε σε όλη την διάρκειά του το προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η συμπλήρωση των 30 λεπτών να βρει τις ομάδες με 54-54.
Ενα τρίποντο του Σκότι Χόπσον στο 31' έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Κολοσσό με 57-54. Στα μισά του δεκαλέπτου ο Τσαλδάρης έκανε 61-59 αλλά με ένα μικρό σερί  4-0 ο Κολοσσός βρέθηκε στο συν έξι (65-59) δύο λεπτά πριν από την λήξη ενώ η συμπλήρωση των 40 λεπτών βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 70-64.
Τα δεκάλεπτα: 13-21, 35-38, 54-54, 70-64