Κολοσσός Ρόδου: Ξεπέρασε και τον Ηλυσιακό (photos)

Έχοντας τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ο Κολοσσός Ρόδου ξεπέρασε με 72-60 το εμπόδιο του Ηλυσιακού...

Ισορροπημένη ήταν η κατάσταση στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να κλείνουν στο 20-16 το πρώτο δεκάλεπτο, ύστερα από λέι από του Στέφαν Νάτζφεϊ. Οι νησιώτες όχι απλώς κράτησαν την πρωτοπορία και στη συνέχεια, αλλά με διαδοχικούς πόντους από τους Τέιλορ Σμιθ και Κώστα Κακαρούδη ξέφυγαν στο 30-18 στο 16’. Ωστόσο, ήταν αδύνατο να χτίσουν διαφορά ασφαλείας. Με τον Κόρτνεϊ Πίγκραμ να σκοράρει από την περιφέρεια οι Ιλισιώτες βρήκαν τις λύσεις κι έκλεισαν την ψαλίδα στο 39-31 του ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε ο αγώνας και στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού να διατηρούν το προβάδισμα (47-31 στο 23’, 55-43 στο 30’). Το συγκρότημα του Δημήτρη Κουστένη δεν μπόρεσε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, παρά τις προσπάθειες του Τσέιχ Μποντζ και τα ξεσπάσματα του Πίγκραμ.