ροή ειδήσεων

Ήττα για τον Κολοσσό Ρόδου με 83-67 από τον Απόλλωνα Πάτρας (vid)

Ο Απόλλωνας παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της παραμονής αφού επικράτησε εύκολα
του Κολοσσού με 83-67. Οι Πατρινοί ήταν καθολικά ανώτεροι ευστοχώντας σε 15 τρίποντα με τους Ροδίτες να μην ανταποκρίνονται στην εικόνα ομάδας που διεκδικεί κι επιθυμεί παρουσία στην πρώτη «τετράδα» με εξαίρεση την τρίτη περίοδο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς έχοντας λύσει το μεγαλύτερο πρόβλημα τη σεζόν. Τα τρίποντα. Ο Απόλλωνας ξεκίνησε με 5/8 στην πρώτη περίοδο κι έτσι πολύ γρήγορα το 13-7 (6') έγινε 30-13 (9'). Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε αρχικά προς το χειρότερο αφού το επιμέρους σκορ ήταν 6-5 για 7 αγωνιστικά λεπτά, αλλά οι Πατρινοί ξαναβρήκαν ρυθμό φτάνοντας στο +23 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός με τους Χολ και Ρέντικ προσπάθησαν να αντιδράσουν και το κατάφεραν αφού στο 25' το σκορ ήταν 51-38. Μπαρτ και Καλινόσκι προσπάθησαν να αποφευχθούν τα χειρότερα, αλλά ο Κολοσσός είχε βρει ρυθμό κι εκμεταλλευόταν τα λάθη των αντιπάλων του (59-50, 28').

Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο θυμήθηκαν ξανά το κακό τους αγωνιστικό πρόσωπο και ο Διαμαντάκος με καλάθι και φάουλ έκανε το 73-56 (34') ενώ στη συνέχεια οι Ροδίτες παραδόθηκαν τελείως (80-58, 37').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές είχαν 15/30 τρίποντα, 16/19 βολές, πήραν 5 περισσότερα ριμπάουντ (38-33) κι έκαναν μόλις 10 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τάιλερ Καλινόσκι ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους (3/3δ., 4/6τρ.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ σε 31:46 είχε 24 πόντους (0/6δ., 6/10τρ., 6/6β.), 3 ασίστ, ένα ριμπάουντ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουότσον στα 12' που έπαιξε έβαλε 3 πόντους με 0/1 δίποντο και 3/6 βολές.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου όπου ο Απόλλωνας μετέτρεψε το 62-54 σε 72-56.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιάννης Κουζέλογλου τελείωσε με double double έχοντας 11 πόντους (3/5δ., 1/4τρ.. 2/2β.) και 14 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Απόλλωνας τίποτα απολύτως ενώ οι Ροδίτες το τραγικό ποσοστό στις βολές (7/19, 36%).

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 47-24. 62-54, 83-67