επικαιρότητα

Κολοσσός Ρόδου - Προμηθέας 78-58

Ο Κολοσσός Ρόδου πάτησε... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, έβγαλε νοκ-άουτ τον Προμηθέα με 78-58 και «έκλεισε» θέση στα προημιτελικά του Κυπέλλου απέναντι στον Παναθηναϊκό (4/10).

Έμαθε τον αντίπαλό του για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας και ο Παναθηναϊκός Superfoods. Το ματς Κολοσσός-Προμηθέας έκρινε την... τύχη του τελευταίου «εισιτηρίου» για τα προημιτελικά της διοργάνωσης και αυτό κατέληξε τελικά στα χέρια των Ροδιτών. Πλέον, ο Κολοσσός ετοιμάζεται να υποδεχθεί τους νταμπλούχους Ελλάδας (4/10).

Το ματς ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, αφού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ χωρίς να καταφέρουν να «φτιάξουν» διαφορές ασφαλείες. Με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός του Άρη Λυκογιάννη ήταν μπροστά με 15-10, αλλά ο Μίλαν Μιλόσεβιτς βγήκε μπροστά για τον Προμηθέα και με 12 πόντους βοήθησε τους Πατρινούς να προηγηθούν (30-32, στο ημίχρονο).

Το καλό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο, όμως, αρκούσε στον Κολοσσό ώστε να ξεφύγει και να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Αρχικά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 43-36, ενώ ο Γεωργαλλής ευστόχησε σε τρίποντο για το +12 (53-41, στο 27'). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 58-43 και η πλάστιγγα είχε γείρει οριστικά. Η τελευταία περίοδος απέκτησε τυπικό χαρακτήρα και η τελική επικράτηση ήρθε για τους Ροδίτες με 78-58.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τι Τζέι Μπρέι που πέτυχε 19 πόντους, ενώ ο Κιθ Ράιτ «γέμισε» τη στατιστική του με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Από πλευράς ηττημένων, ο Μίλαν Μιλόσεβιτς είχε 15 πόντους και ο Τρέβορ Ρέλεφορντ πρόσθεσε 12 απέναντι στην παλιά του ομάδα.