Ο Κολοσσός επικράτησε στο θρίλερ της Ρόδου

Σε ένα ματς που είχε δραματικό φινάλε, ο Κολοσσός νίκησε το Ρέθυμνο (64-63), έχοντας για MVP τον Γκρίφιν (15π, 5ρ, 4ασ). Αστόχησαν στο τέλος για τους Κρητικούς οι Μέντλοκ και Χριστοδούλου.

Για την πρεμιέρα της Stoiximan.gr Basket League, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του Ρεθύμνου με 64-63, σε ένα ματς που είχε δραματικό φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν σε δύο σερί τρίποντα (Μέντλοκ, Χριστοδούλου) στα τελευταία δευτερόλεπτα, στην προσπάθεια τους να... αποδράσουν με το "διπλό". Η ομάδα της Κρήτης κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος, πήραν τα ηνία του σκορ ελέγχοντας τον ρυθμό, παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα στο τέλος.

Ο MVP:

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν ήταν ο μεγάλος MVP της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ του Κολοσσού, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 15 πόντους (5/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος, σε 31:41 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Η διαφορά στα τρίποντα μεταξύ των δύο ομάδων. Το Ρέθυμνο πήρε πάρα πολλές προσπάθειες από την περιφέρεια, τελειώνοντας το παιχνίδι με 11/33 σουτ (33%), σε αντίθεση με τον Κολοσσό που στόχευσε κυρίως μέσα στην ρακέτα (19/43 δίποντα, σε αντίθεση με τα 10/26 των Κρητικών), καθώς μέτρησε 6/14 (42%) πίσω από τα 6.75 μέτρα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, παίρνοντας το προβάδισμα με +7 (2-9) στο 3', ύστερα από το "τετράποντο" του Γιαννόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ (8-14), έχοντας για μπροστάρηδες τους Γιαννόπουλο και Χριστοδούλου, με τον Ράιτ ακολούθως να μειώνει (15-17) στο 8', με το 19-20 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Τζόουνς με τρίποντο μείωσε την διαφορά (22-26) στο 14', με τις δύο ομάδες να έχουν αυξήσει την πίεση τους στην άμυνα, με τον Κολοσσό να χάνει το ένα σουτ μετά το άλλο. Ο Ρόμπερτσον έφερε το Ρέθυμνο στο +6 (25-31) στο 17', στο τελευταίο λεπτό ο Χάρις με τρίποντο μείωσε την διαφορά (32-35), με το 32-35 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ρέθυμνο να αριθμεί 7-20 (35%) τρίποντα στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χάρις έφερε το σκορ στα ίσα (40-40) στο 22', ενώ ακολούθως ο Σχίζας έφερε τον Κολοσσό στο +4 (48-44) στο 26', με τους γηπεδούχους να έχουν ανεβάσει την απόδοση τους και να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Προστράν με τρίποντο έφερε τους Ροδίτες στο +8 (55-47) στο 29', με το 55-49 να είναι το σκορ στο 30', σε ένα δεκάλεπτο στο οποίο κυριάρχησε η ομάδα του κόουτς Λυκογιάννη.

Στην τελευταία περίοδο, ο Αγγελάκος με τρίποντο έφερε στο +6 (58-52) τον Κολοσσό, αλλά ακολούθως ο Μούντι, με 5 σερί πόντους, μείωσε την διαφορά (58-57) στο 33'. Το Ρέθυμνο βρήκε τα κατάλληλα αντανακλαστικά και αξιοποιώντας τα αθλητικά του κορμιά, πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με τον Ντάνιελς (60-62) στο 37', με το παιχνίδι να αποκτά χαρακτήρα ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Το σκορ είχε κολλήσει στο 62-62, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες σε συνεχόμενα σουτ από την περιφέρεια. Στα 42'' πριν το τέλος, ο Χάρις από την κορυφή της ρακέτας ήταν εύστοχος (64-62), ένα καλάθι το οποίο ουσιαστικά έδωσε την νίκη στην ομάδα του. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, πρώτα ο Μέντλοκ και ακολούθως ο Χριστοδούλου, αστόχησαν σε σουτ για το "διπλό", με τους παίκτες του κόουτς Λυκογιάννη στο τέλος, όντας ανακουφισμένοι, να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 64-63.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς-Δεσλής-Πουρσανίδης Κ.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο "Βενετόκλειο" έδωσαν το "παρών" περίπου 600 φίλαθλοι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 32-35, 55-49, 64-63

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 15 (1), Χάρις 12 (2), Τζόουνς 10 (11 ριμπ.), Σχίζας 6, Πρόστραν 3 (1), Αγγελάκος 3 (1), Σταμάτης 5 (2/10 σουτ), Παπαδάκης, Ράιτ 10 (5 ριμπ.), Γεωργαλλής.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 8 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Γκούντγουιν 9 (1), Χριστοδούλου 4, Μούντι 13 (2), Γιαννόπουλος 13 (4), Μέντλοκ 9 (2), Κώττας 3, Ρόμπερτσον 4, Ράιτ.

Ομαδικά στατιστικά Κολοσσού: 19/43 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 8/11 βολές, 39 ριμπάουντ (29+10), 13 ασίστ, 16 λάθη, 5 κλεψίματα, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Ρεθύμνου: 10/26 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 10/18 βολές, 34 ριμπάουντ (22+12), 12 ασίστ, 12 λάθη, 11 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο Κολοσσός αντιμετωπίζει στις 14 Δεκεμβρίου (Σάββατο) τον Πανιώνιο στην Νέα Σμύρνη, ενώ το Ρέθυμνο θα υποδεχτεί την ίδια μέρα τον Κόροιβο.