Με... όπλο την άμυνα ο ΠΑΟΚ, 70-56 τον Κολοσσό

Ο ΠΑΟΚ... φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και φάνηκε αφιλόξενος στον Κολοσσό Ρόδου, τον οποίο νίκησε με 70-56 για την 7η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

O ΠΑΟΚ πήρε νικηφόρα την 7η "στροφή" της Stoiximan.gr Basket League, καθώς με... όπλο την άμυνά του επιβλήθηκε του Κολοσσού με 70-56 και πλέον ανέβηκε στο 4-3, ενώ οι "θαλασσί" υποχώρησαν στο 3-4. Οι ομάδες πέρασαν το πρώτο ημίχρονο συμβαδίζοντας στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι στο ντεμπούτο του πολύ καλού Φιλ Γκος ανέβασαν στροφές στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο κι έφτασαν στη νίκη επί των αντιπάλων τους με σχετική άνεση.

Ο Κολοσσός στο... καλημέρα της αναμέτρησης προηγήθηκε με 4-8 (5') κι 6-10 (7'), αλλά οι Τσόχλας, Χρυσικόπουλος και Ζάρας απάντησαν για το 13-12 (9') πριν ο Σχίζας γράψει το 13-14 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου. Ο Γκρίφιν (10π.) έδωσε πολλές λύσεις στον Κολοσσός και ήταν εκείνος μάλιστα που τον οδήγησε ακόμα και στο +7 (15-22) στο 13'. Οι γηπεδούχοι, όμως διατήρησαν την επαφή τους με το σκορ μείωσαν σε 25-26 στο 18' και ο Χαραλαμπόπουλος με 4 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 29-28, σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο επέστρεψαν στο παρκέ αποφασισμένοι να θέσουν τους κανόνες τους στο γήπεδο, όπως κι έπραξαν. Οι... στροφές στην άμυνα της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβηκαν, ο Μαργαρίτης ανέλαβε δράση επιθετικά και ο "Δικέφαλος" κάνοντας επιμέρους σκορ 12-2 ξέφυγε με 41-30 στο 25'. Οι φιλοξενούμενοι στο με οδηγό τον Γκρίφιν επιχείρησαν να αντεπιτεθούν, αλλά ο "Δικέφαλος" έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 53-43.

Ο Κατσίβελης και Ζάρας έστειλαν γρήγορα τον ΠΑΟΚ στο +15 (58-43, 33'), ενώ συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο οι γηπεδούχοι φρόντισαν να μην απειληθούν από τους αντιπάλους του. Οι "ασπρόμαυροι" βρήκαν όλες τις λύσεις που ήθελαν από την άμυνά τους, καθώς οι "θαλασσί" συνέχισαν να σκοράρουν με δυσκολία. Η διαφορά έφτασε ως και τους 17 πόντους, καθώς ο Γκος στο 39' ευστόχησε πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων για το 70-53 κι εντέλει ο "Δικέφαλος" επικράτησε με 70-56.

Ο MVP

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης και ο Ουσμάν Κρουμπάλι... μονομάχησαν για το βραβείο του MVP, με τον τελευταίο να επικρατεί, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 8 πόντους και 16 ριμπάουντ! Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης από την πλευρά του σημείωσε 12 πόντους (3/8δ., 3/4β.), πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και ηγήθηκε του ξεσπάσματος της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, φόρεσε για 146η φορά την ασπρόμαυρη φανέλα, έγινε ο 6ος παίκτης σε συμμετοχές στην ιστορία του ΠΑΟΚ και ξεπέρασε τον νυν πρόεδρο της ΚΑΕ ΠΑΟΚ κι εμβληματική μορφή της ομάδας της Θεσσαλονίκης, Μπάνε Πρέλεβιτς.

Οσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι ξεχώρισαν τα 45 ριμπάουντ που πήρε ο ΠΑΟΚ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο ΠΑΟΚ έθεσε τους κανόνες του στην αρχή της τρίτης περιόδου, ξέφυγε με 41-30 στο 25' και στον εναπομείναντα χρόνο φρόντισε να κρατήσει σε απόσταση ασφαλείας τον Κολοσσό.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η Πυλαία δεν γέμισε, αλλά οι φίλοι του ΠΑΟΚ που έδωσαν το "παρών" στο Παλατάκι είχαν την ευκαιρία να δουν την ομάδα τους να επιβάλλει τον ρυθμό της στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάνει στη νίκη με 70-56.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Πουρσανίδης Κ., Πιτσίλκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-24, 29-28, 53-43, 70-56.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μαργαρίτης 12 (1), Κατσίβελης 8 (4ρ.), Γκος 12 (2), Τζόουνς 1., Χρυσικόπουλος 4, Κρουμπάλι 8 (16ρ.), Καρράς, Τσόχλας 5 (1), Ζάρας 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 4,. Τρις 4.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 20 (2), Χάρις, Σχίζας 6, Σταμα΄της 1, Ράιτ 5, Τζόουνς 6, Γεωργαλλής 8 (2), Μπρέι 6, Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 4.

Ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 18/34δ., 6/23τρ., 45ρ (28αμ.-17επ.) 12ασ., 16λ., 6κλ., 3κοψ.

Ομαδικά στατιστικά Κολοσσός: 15/37δ., 4/21τρ., 27ρ. (17αμ.--10επ.), 10ασ., 11λ., 9κλ., 2κοψ.,

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: O ΠΑΟΚ την Τρίτη (5/12) θα υποδεχθεί την Βέντσπιλς στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Champions League και θα επιστρέψει στην ελληνική πραγματικότητα αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας τον Κόροιβο (9/12). Ο Κολοσσός Ρόδου από την πλευρά του στρέφει την προσοχή του στο ματς με τον ΓΛ Φάρο (9/12) για την 8η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.