Έπος ΑΕΚ στην Τσεχία, κέρδισε με 93-82 τη Νίμπουρκ και προκρίθηκε στους "8" του Champions League!

Μία ΑΕΚ καμικάζι εμφανίστηκε στην Τσεχία και πραγματοποιώντας ονειρεμένη εμφάνιση κέρδισε με 93-82 τη Νίμπουρκ, κάλυψε το -10 του 1ου αγώνα χάρη σε τρίποντο του Πάντερ στο φινάλε και πήρε την πρόκριση στους 8 του Basketball Champions League! Απίστευτη εμφάνιση από τον Χάρις!

Η ΑΕΚ είχε δύσκολο έργο κόντρα στη Νίμπουρκ. Το -10 της ήττας πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ (88-98) δεν άφηνε πολλά περιθώρια. Η "Ένωση" πήγε πάντως στην Τσεχία για να διεκδικήσει αυτό που της αναλογούσε. Και τελικά έκανε κάτι πολύ περισσότερο από αυτό: Πήρε μία ΕΠΙΚΗ πρόκριση, κερδίζοντας με 93-82 τη Νίμπουρκ, με τον Κέβιν Πάντερ να σημειώνει το τρίποντο της χρονιάς με 2.8 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα, υπογράφοντας τη νίκη-πρόκριση της ομάδας! Σημείωση: Αυτή ήταν η μοναδική φορά σε όλο το παιχνίδι που η ΑΕΚ πήρε την διαφορά που χρειαζόταν για να φτάσει στη νίκη-πρόκριση!

Πολλά πράγματα μπορούν να ειπωθούν για αυτό που έκανε η ΑΕΚ. Το βασικό ωστόσο είναι ένα: Απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι είναι η ομάδα των ανατροπών φέτος. Να είναι η αύρα του 68'; Να είναι κάτι άλλο; Όπως και να έχει, αυτό που πέτυχε η ΑΕΚ με μπροστάρη τον ΜΥΘΙΚΟ Μάνι Χάρις ήταν απίστευτο και πλέον έχει κάθε δικαίωμα να ονειρεύεται ότι μπορεί να φτάσει ακόμα πιο μακριά.

Καθοδηγούμενη από έναν "σεληνιασμένο" Λαρεντζάκη - ο οποίος ξεκίνησε τον αγώνα με 11 πόντους και 3/3 τρίποντα - η ΑΕΚ ξέφυγε με 17-11 και 19-13. Κάπου εκεί η Νίμπουρκ "ξύπνησε" και με ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά με 21-19, με την ΑΕΚ να κλείνει τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 22-21.

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ εξακολούθησε να παίζει στο ίδιο τέμπο, έχοντας μία μικρή διαφορά 5 πόντων, μέχρι που κάποια στιγμή ξέφυγε με 42-34. Με δύο τρίποντα του Ρέι όμως η Νίμπουρκ μείωσε σε 42-40, με αυτό να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Τσέχοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας το σερί τους στο 10-0 για να προηγηθούν με 44-42. Δεν έμειναν όμως εκεί, αφού λίγο αργότερα ανέβασαν την διαφορά στους 7 πόντους (54-47), αλλά και στους 8 λίγο αργότερα (64-56) ελέγχοντας πλήρως το ματς, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 68-64 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η ΑΕΚ είχε αρχίσει να το πιστεύει. Και το έδειξε στην τέταρτη περίοδο όταν με ηγέτη τον τρομερό Χάρις πέρασε μπροστά με 74-70 ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 13-1 το οποίο είχε ξεκινήσει στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Η Νίμπουρκ αντέδρασε εκ νέου και πέρασε μπροστά με 79-78. Η ΑΕΚ όμως κάπου εκεί ξέσπασε και με ένα τρομερό επιμέρους σκορ 12-1 προηγήθηκε με 90-80 με 45 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα!

Η Νίμπουρκ απάντησε με καλάθι του Ρέι και μείωσε σε 90-82, με τον Βασιλόπουλο να αστοχεί ακολούθως σε τρίποντο και τον Πάμπρλα σε δύο βολές, για να έρθει ο Πάντερ με ένα τεράστιο τρίποντο με 2.8 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα να κάνει το σκορ 93-82! Η Νίμπουρκ είχε την τελευταία επίθεση. Το τρίποντο απελπισίας του Ρέι όμως δεν γινόταν να βρει στόχο. Όχι μετά από όλα αυτά που είχαν γίνει νωρίτερα.

Ο MVP

Ο Μάνι Χάρις ήταν ο... άγγελος της νίκης της ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ έπαιξε πραγματικά σαν σταρ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 36 πόντους με 9/14 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 9/10 βολές, παίρνοντας στην πλάτη του την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο.

TO ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα ριμπάουντ ηταν 51-30 υπέρ της Νίμπουρκ, η οποία είχε 21 επιθετικά ριμπάουντ! Στο τέλος της ημέρας ωστόσο αυτό που έχει σημασία είναι το επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου: 29-14 για την ΑΕΚ

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Μάνι Χάρις έκανε όλη την δουλειά, βάζοντας την ΑΕΚ σε θέση να προκριθεί. Εκεί που κρίθηκε όμως τελικά ο νικητής της σειράς ήταν στο απίστευτο τρίποντο του Κέβιν Πάντερ.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Η χωρητικότητας 2.000 θεατών "Sportvoni Hala" της Νίμπουρκ ήταν κατάμεστη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματζόνι (Ιταλία), Κρέγιτς (Σλοβενία), Μπαλντίνι (Ιταλία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 40-42, 68-64, 82-93

ΝΙΜΠΟΥΡΚ(Αμιέλ): Μπέντα, Μπόχατσικ 13 (3/8 τρίποντα), Ντέιβις 6, Χρούμπαν 15 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κριτζ 6, Λόρενς 11 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πέτερκα 6 (1), Πούμπρλα 5 (7 ριμπάουντ), Ρέι 18 (3/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Βιόραλ 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 2 (1/5 σουτ, 6 ασίστ), Χάρις 36 (9/14 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 9/10 βολές), Χάντερ 8 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 6, Καββαδάς, Λαρεντζάκης 11 (3/3 τρίποντα), Μαυροειδής 4, Πάντερ 9 (1), Σάκοτα 11 (2), Βασιλόπουλος 3 (1), Ξανθόπουλος 3 (1)

Ομαδικά στατιστικά - Νίμπουρκ: 20/42 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 9/16 βολές, 51 ριμπάουντ (30+21), 16 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 23/42 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 14/15 βολές, 30 ριμπάουντ (25+5), 16 ασίστ, 7 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Νίμπουρκ υποδέχεται την Παρντουμπίς την Παρασκευή 16/3 για το πρωτάθλημα Τσεχίας. Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Πανιώνιο στις 18/3 για την 19η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε το τεράστιο καλάθι του Κέβιν Πάντερ, που έδωσε την πρόκριση στην ΑΕΚ