Ξεκίνημα με νίκη για τον Κολοσσό

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε τον Ερμή Αγιάς (80-62) στο πρώτο φιλικό της σεζόν.

Με το δεξί μπήκε στη νέα σεζόν ο Κολοσσός H Hotels, καθώς επικράτησε 80-62 του Ερμή Αγιάς, στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Μουζάκι Καρδίτσας.

Από νωρίς πήρε το προβάδισμα η ομάδα της Ρόδου, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 22-17, ενώ συνεχίζοντας το ίδιο καλά στην επίθεση, πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη 43-37.

Στο δεύτερο μέρος, οι «θαλασσί» δεν σήκωσαν το… πόδι από το γκάζι, με αποτέλεσμα να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (67-54). Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Νίκου Βετούλα έσφιξε και την άμυνά της και έτσι η νίκη ήρθε με το τελικό 80-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 43-37, 67-54, 80-62

Κολοσσός (Βετούλας): Μπράουνινγκ 15 (2), Ντουρέν 9, Κέμπτον 12 (2), Άσκα 19 (2), Δημάκος 5 (1), Γεωργαλλής, Ντιγκς 9 (1), Μπιλλής 3, Αγγελάκος 4, Γεωργάκης 1, Παπαδάκης 3 (1), Μιροσάβιτς.

* Στη φιλική αναμέτρηση με τον Ερμή Αγιάς δεν αγωνίστηκε μόνο ο Δημήτρης Μαυροειδής και ο χρόνος μοιράστηκε μεταξύ όλων των αθλητών. .