Κολοσσός Ρόδου - Χολαργός 75-81: Πήρε το... θρίλερ στην παράταση

Ο Κολοσσός ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο μέρος (47-33), αλλά ο Χολαργός στη συνέχεια αντέδρασε, φτάνοντας στη νίκη στην παράταση (75-75) με 81-75.

Ο Χολαργός έκανε το ρεκόρ του 8-7 στο πρωτάθλημα και με αυτόν τον τρόπο έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα για παραμονή στην πρώτη οκτάδα του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, νίκησε τον Κολοσσό στη Ρόδο με 81-75, σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση (75-75). Είναι χαρακτηριστικό πως στον έξτρα χρόνο δεν σημειώθηκε ούτε ένα σουτ, αλλά μόνο βολές.

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, προηγήθηκε με +14 (47-33) στο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος ο Χολαργός αντέδρασε, καταφέρνοντας να πάει το ματς στην παράταση, με τη κανονική διάρκεια να έχει εξέλιξη... θρίλερ. Το δίδυμο των Λοβ (18 πόντοι) και Τάλτον (16 πόντοι) πρωταγωνίστηκε στην επίθεση για τους φιλοξενούμενους. Ζορίζει η κατάσταση για τους γηπεδούχους, καθώς το ρεκόρ τους πλέον είναι στο 2-12 και φλερτάρτουν έντονα με τον υποβιβασμό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-15, 47-33, 61-55, 75-75, 75-81

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Νεραντζάκης): Τσούπκοβιτς 8 (2), Δημάκος 3 (1), Ντιγκς 7, Πίνκστον 22 (5), Κάρτερ 9 (2), Μαυροειδής 16 (6/9 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Γεωργάκης, Μπιλλής, Αγγελάκος 3 (1), Παπαδάκης, Μπράουνινγκ 7 (3/12 σουτ)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 2 (1/8 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σκουλίδας, Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέζε 18 (8/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Χόκινς 20 (8/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Κώττας 2, Καμπερίδης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λοβ 18 (7/11 δίποντα, 4/4 βολές), Τάλτον 16 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 14/39 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 11/15 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χολαργού: 26/44 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 14/14 βολές, 47 ριμπάουντ (35 αμυντικά - 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός θα παίξει εκτός έδρας με την Κύμη (2/2 στις 15:45), ενώ ο Χολαργός θα υποδεχθεί το Περιστέρι (2/2 στις 15:45).