Προμηθέας- Κολοσσός Ρόδου: 58-56 με ανατροπή

Τι και αν η ομάδα Παίδων του Κολοσσού Ρόδου προηγούταν με 23-41 στο ημίχρονο, η αντίστοιχη ομάδα του Προμηθέα κατάφερε με επική ανατροπή να γυρίσει το ματς και να πάρει την πολύτιμη νίκη με 58-56.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην πρώτη περίοδο (15-15), με τους Ροδίτες να πατάνε το γκάζι στην δεύτερη περίοδο, έχοντας ένα επί μέρους 8-26 και να προηγούνται με 18 πόντους διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (23-41). Οι Πατρινοί όμως κυρίως με τους Ταχυρίδη και Κουρεπή ροκάνισαν την διαφορά στην τρίτη περίοδο (43-50), ενώ ένα επί μέρους 15-6 και οχτώ σερί πόντους του Βασιλείου στα τελευταία λεπτά ο Προμηθέας Πάτρας γύρισε το ματς και επικράτησε με 58-56 τον Κολοσσό Ρόδου.

Από τους Πατρινούς ξεχώρισαν οι Βασιλείου με 18και Ταχυρίδη με 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Αρφαράς και Τριανταφύλλου με 21 και 17 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 15-15, 23-41, 43-50, 58-56

Φύλλο Αγώνα:

Προμηθέας Π. (Μελίγδης): Καρκούλιας 3, Ράγκος 9, Βασιλόπουλος 3, Βασιλείου 18, Σιδεράκος, Κουρέπης 10, Ταχυρίδης 15, Κοσώνης

Κολοσσός Ρ. (Τσακίρης): Αμπελάς 5, Φυλτζανίδης 4, Διακοκωνσταντής, Κωστάκης 5, Αρφαράς 21, Τριανταφύλλου 17, Καλλιάρας 4, Αργύρης