Ανίκητος στη Ρόδο ο Κολοσσός που νίκησε και τον Άρη

Με τους Μάικλ Ντίξον και Κένταλ Σμιθ να «πυροβολούν» από τα 6,75μ., ο Κολοσσός επικράτησε του Άρη με 96-90 κι έμεινε ζωντανός για την είσοδό του στην πρώτη εξάδα.

Με τη νίκη αυτή ο Κολοσσός έπιασε και προσπέρασε στην 7η θέση τον Άρη (10-10), έχοντας το πάνω χέρι στην ισοβαθμία, καθώς μετράει δύο νίκες απέναντι στους Θεσσαλονικείς.

Πιο δυνατά ξεκίνησε στην αναμέτρηση ο Άρης που με τους Τολιόπουλο και Γκούντγουιν προηγήθηκε 2-8 και διατήρησε αυτή την απόσταση (9-14) χάρη στον Χόρκλερ. Ο Κολοσσός ωστόσο, έμενε κοντά στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο καλάθι και στο 15-18.

Με τον Μορέιρα να πετυχαίνει διαδοχικούς πόντους, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και προσπέρασαν για πρώτη φορά χάρη στον Σμιθ (25-23), την στιγμή που οι «κιτρινόμαυροι» σκόραραν με τα τρίποντα των Νότε και Νετζήπογλου (25-28). Με τον ίδιο τρόπο απάντησε δις ο Ντίξον για να τρέξει ο Κολοσσός σερί 8-0 (35-30) και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 41-32 με καλάθι του Χατζηδάκη.

Ο Άρης μείωσε την απόσταση, όμως το ισχνό προβάδισμα των γηπεδούχων διατηρούταν (45-43) μέχρι το 27’, όταν ο Φίλλιος με τρίποντο έγραψε το 52-53. Το ματς είχε γίνει ντέρμπι για τα καλά, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο ισόπαλο 58-58.

Νέα ανάσα με 71-64 πήρε ο Κολοσσός χάρη στα τρία σερί τρίποντα των Ντίξον και Σμιθ (2) και με ακόμα δύο τρίποντα από Ντίξον και Χατζηνικόλα απέκτησε απόσταση ασφαλείας με 81-68 στο 35’. Ο Άρης αδυνατούσε να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση, μέχρι που ο Μήτρου-Λονγκ αρχικά με τα μακρινά του σουτ και ο Τολιόπουλος με τρίποντο μείωσαν σε 85-78 στο 38’. Στο 87-79 ο Νετζήπογλου αστόχησε από κοντά και ο Ντίξον στον αιφνιδιασμό έγραψε το καθοριστικό 89-79 στο 39’. O Άρης μείωσε σε 94-90 στα 10’’, όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός και ο Ντίξον έυστοχος στις βολές του για το τελικό 96-90.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-32, 58-58