ροή ειδήσεων

Νίκησε ο Κολοσσός Ρόδου το Ρέθυμνο 77-63

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε του Ρεθύμνου με 77-63 στο Βενετόκλειο... κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της 6ης θέσης στην τελική κατάταξη της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, καλύπτοντας το -4 της ήττας (70-66) στην Κρήτη.

Ο Κολοσσός επιβλήθηκε του Ρεθύμνου με 77-63 και πλέον ισοβαθμεί με τους Κρητικούς στην 6η θέση της κατάταξης ενώ υπερέχει αφού κάλυψε τη διαφορά της ήττας (70-66) στο "Μελίνα Μερκούρη".

Κι όλα αυτά ενώ εκκρεμεί η απόφαση του ΑΣΕΑΔ για την τύχη του αγώνα με τον Απόλλωνα Πάτρας.
Ο πρωταγωνιστής

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους με 15 πόντους (1/1 βολ., 4/4 δίπ., 2/3 τρίπ.) σε 12'20" συμμετοχής όμως ο Τέιλορ Σμιθ είχε μια "γεμάτη" στατιστική με 6 πόντους (3/4 δίπ.), 9 ριμπάουντ, 4 κοψίματα και 1 ασίστ σε 20'!
Ο αριθμός του αγώνα

Οι "θαλασσί" τελείωσαν τον αγώνα με 9 κοψίματα, αντί ενός του Ρεθύμνου και 50% στα τρίποντα (10/20).
Ο αγώνας

Ο Χόλις ηγήθηκε επιθετικά των Κρητικών στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Κολοσσό στο Βενετόκλειο, κάνοντας το 13-18 στο 5'45". Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι "έτρεξαν" σερί 8-0 και προηγήθηκαν 21-18 λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά με τον Φαγιέ όμως ο Χριστόφορος Στεφανίδης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 38-28.

Ο Κολοσσός βρήκε ρυθμό στην επίθεση ενώ ο Τολιόπουλος εκτόξευσε τη διαφορά στο +17, κάνοντας το 57-40 (24'24")! Εν συνεχεία ο Λαρεντζάκης έκανε το 76-56 (37'30") ενώ το μόνο που κατάφερε το Ρέθυμνο ήταν να μαζέψει τη διαφορά στα τελευταία λεπτά, με επιμέρους σκορ 1-7.