Έφυγε με το ροζ φύλλο από τη Ρόδο ο Ολυμπιακός, 73-53 τον Κολοσσό

O Oλυμπιακός άφησε πίσω του την εντός έδρας ήττα από την Μπάμπεργκ, η οποία ήταν η πρώτη του στο TOP 16 της Euroleague, καταφέρνοντας να περάσει νικηφορα τη Δευτέρα από το Βενετόκλειο, επικρατώντας με 73-53 του Κολοσσού, για την 14η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν έτσι ένα βαθμό πίσω από τον Παναθηναϊκό, τον οποίο αντιμετωπίζουν την ερχόμενη Δευτέρα (25/1, 19:00) στο ΣΕΦ, με στόχο τη νίκη που θα τους επιτρέψει να τον «πιάσουν» στον βαθμολογικό πίνακα.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας απέναντι στον μαχητικό Κολοσσό, που «χτύπησε» από τα 6.75μ. και με τρίποντο ισοφάρισε λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, το οποίο έληξε 30-30.

Πάντως στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός με... μπροστάρη στην επίθεση τον Στρόμπερι, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του με 16 πόντους, πάτησε... γκάζι και ξέφυγε στο σκορ και πήρε τη νίκη με το +20 (73-53).

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 30-30, 42-55, 53-73

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Ρέλεφορντ 3, Σαλούστρος 4, ΜακΓκί 7, Μπιλλής 4, Ντέιβις 8, Γεωργαλλής 2, Λίντεν 5 (1), Αγγελάκος, Άχονεν 3, Λιούις 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 8 (1), Στρόμπερι 16 (2), Μιλουτίνοφ 11, Μάντζαρης 5 (1), Όντομ 3, Τζέιμς, Τσαϊρέλης 2, Μουράτος, Αγραβάνης 10 (1), Χάκετ 8 (2), Αθηναίου.