Νίκη για τον Κολοσσό, 79-69 τα Τρίκαλα

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε στο «Βενετόκλειο» 79-69 των Τρικάλων σε παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της Basket League. Οι «θαλασσί» έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα με ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο και εδραιώθηκαν στην 6η θέση με ρεκόρ 9-12, ενώ στον αντίποδα τα Τρίκαλα παρέμειναν στην 10η θέση με 7-13. Από 14 πόντους είχαν οι Γεωργαλλής, Ρέλεφορντ και Λιούις για τους «θαλασσί», ενώ από τους Θεσσαλούς ξεχώρισε ο Σόκο με 25 πόντους.

Ο Κολοσσός οδηγούσε το σκορ με διαφορά ασφαλείας και στο 18’ έφτασε στο 34-26. Τα Τρίκαλα αντέδρασαν και με σερί 8-0 ισοφάρισαν, ενώ το ημίχρονο ολοκλήρώθηκε με 37-34 χάρη σε σουτ τριών πόντων του Ρέλεφορντ.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έτρεξαν στο τρίτο δεκάλεπτο επιμέρους σκορ 12-1 και ξέφυγαν στο 25’ με 50-35, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά καταγράφηκε στο 27’ (57-40). Τα Τρίκαλα αντέδρασαν στη συνέχεια και μείωσαν τη διαφορά στο 30’ στους 11 πόντους (60-49).

Στον επίλογο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και τελικά ο Κολοσσός επικράτησε με 79-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 37-34, 60-49, 79-69.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λίντεν 8 (1), Ρέλεφορντ 14 (2 τρίπ., 7 ασ.), Σαλούστρος 6 (8 ριμπ.), ΜακΓκι 9, Λιούις 14 (2), Λαρεντζάκης, Μπιλλής 3 (1), Μανωλόπουλος, Ντέιβις 2, Γεωργαλλής 14 (4), Άχονεν 9 (3 τρίπ., 5 ασ.).

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σοκό 25 (2 τρίπ., 12 ριμπ.), Τζόουνς 9 (1), Βίλαλμσον, Καλλές 2, Ρόμπινσον 10, Κάντουγκαν 3, Τσιάρας 5 (1), Μπράουν 15, Βαρυτιμιάδης.