Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Πορτογαλία (ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ)

Νίκησε 1 - 0 τη Γαλλία

Η Πορτογαλία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για πρώτη φορά στην ιστορία της, νικώντας την Γαλλία, στον τελικό του EURO 2016, που διεξήχθη στο Stade de France.

Το γκολ του Έντερ στο 109ο λεπτό της παράτασης έδωσε τη νίκη με 1-0 στους Πορτογάλους,

Ο τελικός του Euro κρίθηκε στην παράταση καθώς η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε ισόπαλη χωρίς τέρματα.

Το πρώτο ημίχρονο είχε λήξει, επίσης, ισόπαλο χωρίς τέρματα, όπου το παιχνίδι ήταν μέτριο με τους "τρικολόρ" να είχαν την καλύτερη ευκαιρία σε κεφαλιά του Γκριεζμάν, την οποία εξουδετέρωσε ο Ρούι Πατρίσιο στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ.

Ο τελικός του Euro επισκιάστηκε από την τραυματισμό και την αποχώρηση του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 25ο λεπτό.

Ο σούπερ σταρ της Πορτογαλίας δέχθηκε ένα μαρκάρισμα από τον Παγιέ στο 8ο λεπτό.

Μετά από λίγο βγήκε από τον αγωνιστικό χώρο με τους υπεύθυνους του ιατρικού τιμ να του δένουν το πόδι, αλλά άντεξε μέχρι το 25ο λεπτό.

Λίγο αργότερα αποχώρησε δακρυσμένος με φορείο με περίπου 80.000 οπαδούς στο "Σταντ ντε Φρανς" να τον χειροκροτούν.

Οι 11αδες:

Πορτογαλία: Ρούι Πατρίσιο, Σέντρικ, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Σίλβα Αντριέν, Ζοάο Μάριο, Σάντσες, Ρονάλντο (25' Κουαρέσμα), Νάνι.

Γαλλία: Γιορίς, Σανιά, Εβρά, Κοσιελνί, Ουμτιτί, Πογκμπά, Ματουϊντί. Καντέ, Γκριζμάν, Παγέτ (58' Κομάν), Ζιρού.