ροή ειδήσεων

Ο Γ.Σ Δωδεκάνησος παρέμεινε Κυπελλούχος Ελλάδας

Κυπελλούχος Ελλάδας στο μπάσκετ με καρότσι παρέμεινε ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος, καθώς επικράτησε στο μεγάλο τελικό του Άτλαντα Αθηνών με 59-44, στο φάιναλ φορ της Θεσσαλονίκης!
Η ομάδα της Ρόδου παίζοντας ψυχωμένα και με περίσσιο πάθος, δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους, αφού μπήκε από το ξεκίνημα αρκετά δυνατά με αποκορύφωμα το δεύτερο μέρος που αύξησε τη διαφορά κλειδώνοντας την υπόθεση «κούπα».
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με την ομάδα του Αντώνη Μαρκάκη να μπαίνει δυνατά με ένα σερί (6-0).
Στη συνέχεια οι Αθηναίοι ανέβασαν ρυθμό και πέρασαν μπροστά (6-7).
Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 10-10.
Οι τυπικά φιλοξενούμενοι στάθηκαν αρκετά καλά και στα 7΄ πρώτα λεπτά του επόμενου δεκαλέπτου (19-20).
Απ’ εκεί και έπειτα οι παίκτες του Γ.Σ. Δωδεκάνησος «πάτησαν το γκάζι» παίρνοντας το προβάδισμα ως την ανάπαυλα με 28-23.
Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον Γ.Σ. Δωδεκάνησος.
Με ένα σερί 13-1 έφθασαν το σκορ στο 41-25, διαφορά που έπαιξε σημαντικό ρόλο για την τελική έκβαση του τελικού.
Στην τελευταία περίοδο ο Άτλας ξεκίνησε καλύτερα και με ένα σερί 0-6, μείωσε στους 8 (45-37) χωρίς να αγχώσει τους ροδίτες, που όχι μόνο διατήρησαν τη διαφορά, αλλά την αύξησαν στους 15 για το τελικό 59-44!
Τα δεκάλεπτα ήταν: 10-10, 28-23(ημ.), 45-31, 59-44