ροή ειδήσεων

Πήρε το «θρίλερ» ο Κολοσσός

Κολοσσός Ρόδου-Κόροιβος Αμαλιάδας 90-88

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας έφτασε κοντά στο πρώτο εφετινό «διπλό», αλλά ο Κολοσσός Ρόδου με ανατροπή υπερασπίστηκε τελικά την έδρα του με 90-88 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν ο Ρέντικ με 19 πόντους, ενώ ο Χολ είχε 17. Οι Μπράουν, Μιλουτίνοβιτς και Βαν Όστρουμ είχαν από 18 πόντους ο έκαστος.

O Κόροιβος πήρε το προβάδισμα (6-10) και συνέχισε ανάλογα φτάνοντας στο +7 (11-18). Όμως, οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (20-23).

Από το δεύτερο δεκάλεπτο το ματς έγινε ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να προπορεύονται (33-34) και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 41-43.

Ο Κόροιβος προσπαθούσε να μείνει κοντά (61-57) στο σκορ, αλλά οι Ροδίτες έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το +7 (64-57).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα ήταν ρευστά... Με τρίποντο ο Μπράουν, στα 36’’ πριν τη λήξη, έφερε την Αμαλιάδας μπροστά (86-87). Ο Χολ με ένα δικό του 4-0 έκανε το 90-87 και έπειτα από χαμένες βολές και για τις δύο ομάδες ο Κολοσσός πήρε τη νίκη με το τελικό 90-88!

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 41-43, 64-57, 90-88

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 19, Γεωργαλλής 9 (3), Ρέλεφορντ 11 (1), Βασιλόπουλος 6 (1), Χολ 17, Χατζηγεωργίου, Λιάπης 6 (2), Τσούκου 8 (2), Αγγελάκος, Άχονεν 12 (4), Παπαδάκης, Γουάτσον 2.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Μπράουν 18 (4), Μιλουτίνοβιτς 18 (4), Γκότσερ 8 (2), Μιχάλογλου 2, Χολ 9, Βαν Όστρουμ 18 (4), Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 4, Σπυριδωνίδης, Αποστολίδης, Μπεκρής, Ρίτσαρτ 9 (1).