Τα Τρίκαλα σόκαραν τον Κολοσσό,που είχε μείνει... στην ΑΕΚ

Θύμα έκπληξης έπεσε ο Κολοσσός Ρόδου στα Τρίκαλα,με την τοπική ομάδα να κερδίζει με 74-67!
Οι Ροδίτες είχαν μείνει στον θρίαμβο επί της ΑΕΚ και πλέον έχουν ρεκόρ 7-6.Στο 4-9 έφτασαν οι γηπεδούχοι που έκαναν ιδανικό ποδαρικό στο 2017.

Για τους νικητές ο Λίποβι είχε 20 πόντους και ο Μπάρλοου σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.Ο Ρέλεφορντ καλύτερος των Ροδιτών με 27 πόντους ενώ προσπάθησε ο Ρέντιτς με 14.

Το φιλμ

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν με Κάφει,Μπιρούτα,Λίποβι,Μπάρλοου και Χότον ενώ ο Κολοσσός είχε στην βασική του πεντάδα Ρέντιτς,Χολ,Βασιλόπουλο,Ρέλεφορντ και Τσούκου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρχικά με καλάθια των Μπιρούτα και Τσαγκαράκη,όμως 5 πόντοι του Βασιλόπουλου έκαναν το 4-5 για τον Κολοσσό.Χαμηλή παραγωγικότητα από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά,καθώς το σκορ στο 5’ ήταν μόλις 10-9 υπέρ των γηπεδούχων.Οι Ροδίτες ήταν αρκετά άστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο,ενώ οι Τρικαλινοί διατηρούσαν μια μικρή διαφορά.Τέλος περιόδου με το σκορ στο 19-15.

Μετά από τέσσερα λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 24-23 για τα Τρίκαλα,που ήταν σταθερά στην θέση του οδηγού.Στο 15’ ο Μπιρούτα με 2/2 βολές έδωσε αέρα πέντε πόντων στα Τρίκαλα για το 29-24.Ο Χότον με έμμεσο τρίποντο έκανε το 36-30 για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με 2’ και 2’’ να απομένουν για το ημίχρονο.Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-32.Παρά την ευστοχία στα δίποντα (66%-64%) Τρίκαλα και Κολοσσός είχαν πολύ χαμηλά ποσοστά από τα 6.75 με 8% (1/12) για τους γηπεδούχους και 14% (2/14) για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ροκάνισε την διαφορά στα πρώτα 3 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και προσπέρασε,για το 38-39.Ωστόσο τα Τρίκαλα με 5 σερί πόντους του Μπάρλοου έκαναν το 43-39 ενώ ο Χότον με λέι απ αποκατέστησε το +6 (45-39).Ρέλεφορντ και Ρέντιτς έφεραν τον Κολοσσό σε απόσταση ενός καλαθιού για το 52-50,που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Τα Τρίκαλα μπήκαν αποφασισμένα για την μεγάλη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 10-0 έκαναν το 62-52.Ο Μπιρούτα με τέσσερις πόντους,έφτιαξε την μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα,+14 για τους γηπεδούχους (66-52) με τον Κολοσσό να βρίσκεται κοντά σε μια αναπάντεχη ήττα,με 6 λεπτά για την λήξη του αγώνα.Ο Ρέλεφορντ προσπαθούσε να μαζέψει τα σπασμένα αλλά δεν έφτανε για τους Ροδίτες,με το σκορ στο 68-60 και 2’ και 50’’ για το τέλος.Η νίκη για τα Τρίκαλα ήρθε με σκορ 74-67.

Δεκάλεπτα: 19-15,38-32,52-50,74-67

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφει 2,Μπιρούτα 15,Τσαγκαράκης 9(1),Μπάρλοου 13(1),Χότον 7,Μανολόπουλος 6(2),Λίποβι 20(2),Εζιούκου 2,Πουλιανίτης,Καλές,Βαρυτιμιάδης

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντιτς 14,Τσούκου 2, Ρέλεφορντ 27(2),Βασιλόπουλος 5(1),Χολ 2,Λιάπης,Γεωργαλής 2,Σαλούστρος 7(1),Αχόνεν 5(1),Ουότσον 3