Ισοπεδωτικό Λαύριο… παρέσυρε τον Κολοσσό!

«Φωτιά» και… λαύρα ήταν το Λαύριο!

Μετά το μέτριο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη απέκτησε έναν καταιγιστικό ρυθμό από το δεύτερο και έπειτα, συντρίβοντας 80-62 τον Κολοσσό Ρόδου.

Μεγάλη εμφάνιση για τους γηπεδούχους έκανε ο Μουρ, έχοντας 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Κουζέλογλου να είχε 13 και τον Ουίγκινς 12. Από τους «θαλασσί» ξεχώρισε ο Μπρέι με 18 πόντους.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά του ήταν το παιχνίδι με καλό ρυθμό και τις ομάδες να ήταν κοντά (8-6), αλλά τον Κολοσσό να κάνει το πρώτο σερί και να πηγαίνει στο +3 (8-11), στα μισά. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ροδίτες πήραν τα ηνία και με μπροστάρη τον Μπρέι, έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 18-11.

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε το Λαύριο στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς μέσα από την καλή του άμυνα ανέβασε ρυθμό στην επίθεση, βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, εξαλείφοντας έτσι τη διαφορά (23-23). Ο Γκρίφιν «ξεκόλλησε» προσωρινά τους Ροδίτες (23-25), αλλά ο Κουζέλογλου με τον Μουρ είχαν πάρει… φωτιά και παίζοντας με το πόδι στο γκάζι, έστειλαν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με το +14 (40-26), με το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου να ήταν 29-8!

Με καταιγιστικό ρυθμό μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο, με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει στο +20 (49-29), μέχρι τα μισά. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός βελτίωσε την επιθετική του εικόνα, αλλά η ομάδα του Σερέλη εξακολουθούσε να είχε τον έλεγχο, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 60-42. Το… πάρτι των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, πηγαίνοντας στο +25 (69-44). Οι Σχίζας και Μπρέι προσπάθησαν να σώσουν τα… προσχήματα για τον Κολοσσό (74-60), αλλά οι παίκτες του Σερέλη έδωσαν τη δική τους απάντηση και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 80-62.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-26, 60-42, 80-

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 5 (1), Κακλαμανάκης 6, Μέιερ 4, Γκρέι 5, Ουίγκινς 12 (1), Παπαδημητρίου, Τζόνσον 8, Λεγκίκας 3 (1), Κουζέλογλου 13 (2), Νίξον 5 (1), Μουρ 19 (1).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 12, Χάρις 5, Σχίζας 13, Πρόστραν, Ράιτ 6, Τζόουνς 4, Γεωργαλλής, Μπιλλής 2, Αγγελάκος, Σταμάτης 2, Μπρέι 18 (3), Παπαδάκης.