Εύκολα ο Κολοσσός Ρόδου τα Τρίκαλα 78-60

Ο Κολοσσός Ρόδου είχε τον έλεγχο του αγώνα με τα Τρίκαλα από τα πρώτα λεπτά και δίχως να απειληθεί επέστρεψε στις νίκες (78-60).

Η ήττα από την Κύμη, στο κλειστό της Κανήθου, πείσμωσε άπαντες στο στρατόπεδο του Κολοσσού. Οι Ροδίτες υποδέχτηκαν τα Τρίκαλα και αναζητούσαν μια... αντίδραση, ώστε να επιστρέψουν στις νίκες. Και την βρήκαν κόντρα στην ομάδα του Φώτη Τακιανού, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με τη νίκη αυτή ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-6, πετυχαίνοντας την τέταρτη εντός έδρας νίκη της. Από την άλλη πλευρά, τα Τρίκαλα υποχώρησαν στο 2-10, αγνοώντας τη νίκη μακριά από το κλειστό των Τρικάλων σε επτά παιχνίδια μακριά από το «σπίτι» τους.

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο παρκέ και με τον Σχίζα μπροστάρη κατάφερε να πάρει διαφορά στο σκορ (8-3, 4'). Τα Τρίκαλα αντέδρασαν και με μπροστάρη τον Κανατσέβιτς κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση (12-12, 8'). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Γιώργο Τσαλμπούρη, όμως, να λέει την... τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο για το 18-16.

Οι γηπεδούχοι έφεραν στα μέτρα τους το παιχνίδι και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα χάρη στον Τσαλμπούρη (27-16, 13'). Το κρεσέντο των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με τους Σταμάτη και Ουέαρ να δίνουν λύσεις, η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (34-20, 17'). Το ημίχρονο έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για τον Κολοσσό, καθώς ο Τσαλμπούρης με τρίποντο έγραψε το 37-22.

Τζόουνς και Χάρις πήραν προσπάθειες στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ο Κολοσσός ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (45-24, 22'). Ο Μάρκο Τέγιτς ανέλαβε δράση για τα Τρίκαλα και η διαφορά μειώθηκε (45-32, 26'). Λούντζης και Τζόουνς με δικά τους καλάθια κατέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (50-39, 29'). Ένα επί μέρους 4-0 από Σταμάτη και Μπρέι έφερε τον Κολοσσό στο +15 στο φινάλε του δεκαλέπτου (54-39).

Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Κολοσσός είχε τα ηνία του αγώνα, όμως τα Τρίκαλα προσπάθησαν να μαζέψουν την κατάσταση με μπροστάρη τον Λούντζη (63-53, 34'). Οι προσπάθειες του Ουέαρ έφεραν σε θέση ισχύος τους Ροδίτες (68-53, 35'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Κολοσσό να φτάνει στη νίκη και να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 37-22, 54-39, 78-60

Ο MVP: Ο Ντάστιν Ουέαρ ήταν ο παίκτης που πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός με δικές του προσπάθειες έδωσε... ανάσες στον Κολοσσό και ηγήθηκε επιθετικά με 14 πόντους.

Ο Σκληρός: Μάρβιν Τζόουνς και Γιώργος Τσαλμπούρης μέτρησαν από 14 και 11 πόντους αντίστοιχα για τον Κολοσσό και συμπλήρωσαν τον Ουέαρ. Από πλευράς Τρικάλων ξεχώρισε ο Μιχάλης Λούντζης με 17 πόντους.

Ο Αόρατος: Μακριά από τον καλό εαυτό του ο Λαμόντ Μάρεϊ, που μέτρησε μόλις 4 πόντους και 2/7 σουτ.

Η Στιγμή: Το τρίποντο του Γιώργου Τσαλμπούρη στην εκπνοή του πρώτου μέρους, το οποίο διαμόρφωσε το 37-22 ήταν από τις πιο όμορφες στιγμές του αγώνα.

Η Γκέλα: Τα πρώτα 8 λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου από πλευράς Τρικάλων. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πέτυχε μόλις 4 πόντους, δίνοντας το δικαίωμα στον Κολοσσό να ανεβάσει τη διαφορά.

Η Διαιτησία: Χωρίς προβλήματα το διαιτητικό τρίο του αγώνα, δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα και σε γενικές γραμμές είχε ένα ήρεμο απόγευμα.

Η Εξέδρα: Το Βενετόκλειο δεν γέμισε, όμως είχε παλμό και έδωσε ώθηση στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.