Κολοσσός-Κόροιβος 86-71: «Υπερηχητικός» Κολοσσός… παρέσυρε τον Κόροιβο!

Ένα απίστευτο 20-0(!) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έδωσε την ευκαιρία στον Κολοσσό Ρόδου να επιστρέψει από το -10 (45-55) και να νικήσει 86-71 τον Κόροιβο, υπερκαλύπτοντας την ήττα στην Αμαλιάδα

Φοβερή αντίδραση από τον Κολοσσό! Ο Κόροιβος είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα του ματς για 26 λεπτά, αλλά σε εκείνο το σημείο οι Ροδίτες έτρεξαν ένα 20-0(!), με αποτέλεσμα να επιστρέψουν από το -10 (45-55), να πάρουν τη νίκη (86-71) και παράλληλα να υπερκαλύψουν τη διαφορά των τριών πόντων, της ήττας τους στον πρώτο γύρο στην Αμαλιάδα.

Κορυφαίος για την ομάδα του Λυκογιάννη ήταν ο Ουέαρ με 25 πόντους και 7/10 τρίποντα, με τον Μπρέι να είχε 19 κα τον Τζόουνς να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Μάλιστα, παραμονές του παιχνιδιού ο νεοαποκτηθείς Μπράντον Γιανγκ ένιωσε ενοχλήσεις στον αχίλλειο και έτσι δεν κατάφερε να κάνει το ντεμπούτο του με τους «θαλασσί». Από το σύνολο του Καλαμπάκου, ξεχώρισαν οι Χάινς και Κάρσον με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Γενικά, πολλά κέφια από τις δύο ομάδες έξω από τα 6,75μ., με τον Κολοσσό να είχε 13/33 και τον Κόροιβο αντίστοιχα 12/24.
Δυνατό ξεκίνημα έκανε στο ματς ο Κόροιβος, ο οποίος αρχικά προηγήθηκε 5-0 και στα μισά με τα απανωτά του τρίποντα με +8 (7-15). Ο Κολοσσός δυσκολευόταν κάπως στην επίθεση, ωστόσο η ομάδα της Αμαλιάδας συνέχισε το ίδιο εύστοχη έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να πάει +12 (12-24), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Ουέαρ, ο οποίος ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης των Ροδιτών, μείωσε σε 15-24, με τον Χάινς να απαντά και να στέλνει τους φιλοξενούμενους ξανά σε διψήφια απόσταση (15-26).

Με την ίδια φόρα μπήκε και στη δεύτερη περίοδο ο Κόροιβος, πηγαίνοντας στο +14 (18-32). Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε μέσα από την άμυνα και τον Ουέαρ, κάνοντας ένα σερί 9-0 (27-32). Στη συνέχεια, ο Πόσλεϊ αυτή τη φορά άρχισε να «ζεσταίνεται» από την περιφέρεια, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν ξανά (29-42) στο 17’, αλλά τους Ροδίτες να αντιδρούν μέχρι το τέλος με τον Τζόουνς και να μειώνουν σε 35-42.

Ο Ουέαρ ξεκίνησε με πολλά κέφια στο δεύτερο ημίχρονο, σπρώχνοντας τον Κολοσσό σε ένα 8-0, με το οποίο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (43-42). Ωστόσο, ο Κόροιβος άρχισε να… πυροβολεί ξανά έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα όχι μόνο να πάρει το προβάδισμα, αλλά να φτάσει στο +10 (45-55), στα μισά. Παρ’ όλα αυτά, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και άκρως εντυπωσιακή, όπου με έξι συνεχόμενα τρίποντα(!) και ένα κάρφωμα του Τζόουνς στο τέλος έκαναν ένα σερί 20-0(!), με το οποίο έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +10 (65-55)!

Με ένα κάρφωμα του Τζόουνς μπήκε ο Κολοσσός και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας την υπέρ του διαφορά στο +12 (67-55). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε ένα μεγάλο «πάρτι» από την ομάδα του Λυκογιάννη, η οποία είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας ακόμη και στο +19 (86-67) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 86-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 65-55, 86-71

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Χάρις 7 (1), Σχίζας 1, Σταμάτης 6, Μπρέι 19 (3), Ράιτ 6, Τζόουνς 16 (10ριμπ.), Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης 6 (2), Τσαλμπούρης, Ουέαρ 25 (7/10τρ.).
Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Κάρσον 12 (2), Κον 11 (3), Σαχπατζίδης 6, Σκουλίδας 6 (2), Ντεκόζι 10 (1), Πόσλεϊ 10 (3), Σπυριδονίδης 3 (1), Μπεκρής, Χάινς 13.