Η ΑΕΚ επικράτησε του Κολοσσού 95-79

Μπροστά στα μάτια περίπου 4.000 φιλάθλων της, η ΑΕΚ γιόρτασε την κατάκτηση του Κυπέλλου «σπίτι» της, με νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου (95-79), για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετά τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, απέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι τέλους, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρκετές φορές.

Ο Ντράγκαν Σάκοτα χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του, με τους Τζέιμς, Χάντερ, Σάκοτα και Πάντερ να ξεχωρίζουν.

Από τους Ροδίτες, μεγάλη εμφάνιση έκαναν οι Χάρις (16π., 13ρ.), Γιανγκ (16π.), Σχίζας (15π.) και Μπρέι (11π.).

Στα πέντε πρώτα λεπτά του αγώνα ο Κολοσσός είχε ένα μικρό προβάδισμα (8-11, 5'), αλλά η είσοδος του Πάντερ φρέσκαρε την ΑΕΚ, ο οποίος μαζί με τους Σάκοτα και Χάρις έτρεξαν σερί 8-0 (από 11-13, 6' σε 22-13, 9'), για να μειώσει ο Τζόουνς με γκολ-φάουλ στο 10' (22-16). Στην συνέχεια, ο Χάρις των Ροδιτών και ο Ουέαρ με τρίποντο μείωσαν κι άλλο (27-24, 12'), αλλά οι γηπεδούχοι, με νέο σερί 10-0 των Βασιλόπουλου-Καββαδά-Σάκοτα, πήγαν άνετα σε διψήφια διαφορά (37-24, 15'). Οι παίκτες του Λυκογιάννη πλησίασαν εκ νέου (37-30, 17'), αλλά η ΑΕΚ πήγε με το υπέρ τηε 44-33 στα αποδυτήρια (20'). Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν περισσότερους πόντους από τον πάγκο τους (24) και από τον αιφνιδιασμό (12) σε σχέση με τους αντιπάλους τους (4-5).

Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ έφτασε και στο +15 (54-39, 24'), αλλά ο Σχίζας (10π.) έδινε λύσεις στην ομάδα του, και μαζί με το τρίποντο του Παπαδάκη, μείωσαν σε 57-53 (27'), με τον Ράιτ να κάνει το 65-56 στο 30'.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν και πάλι σε διψήφια διαφορά (79-62, 34') χωρίς να δυσκολευτούν και... καθάρισαν την δουλειά (95-79).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ από την στιγμή που απέκτησε το προβάδισμα, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα. Είχε 25 πόντους από τα 19 λάθη του Κολοσσού, 26 πόντους στον αιφνιδιασμό, ενώ πήρε άλλους 48 από τον πάγκο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πάντερ σε 24:17 είχε 16 πόντους (3/4τρ.), ο Σάκοτα πρόσθεσε άλλους 14 με 3/5 τρίποντα σε 22:03 και ο Χάντερ είχε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 18:40.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζέιμς έφτασε τους 12 πόντους σε 17:56.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γεωργαλλής σε 13:15 έμεινε άποντος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Από την στιγμή που η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στον αγώνα, δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα, και κάθε φορά που ο Κολοσσός μείωνε, έφτανε πάλι άνετα σε διαφορά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα 7 περισσότερα ριμπάουντ που επέτρεψε στον Κολοσσό, και οι Ροδίτες την ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όταν ο Χάντερ στο 21' έκλεψε την μπάλα από τον Μπρέι και πήγε μόνος στο καλάθι, για να πετύχει ένα πανέμορφο κάρφωμα για το 49-33.

Τα Δεκάλεπτα: 22-16, 44-33, 65-56, 95-79.