Σ.Τσιτσιπάς – Ν.Τζόκοβιτς 0-2 – «Λύγισε» τον Έλληνα τενίστα ο «Νόλε» (βίντεο)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εμφανώς κουρασμένος από την υπερπροσπάθεια κόντρα στον Ναδάλ ηττήθηκε με 6-3, 6-4 από τον Τζόκοβιτς στον τελικό του Όπεν της Μαδρίτης

O Σέρβος τενίστας ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και προηγήθηκε με 3-0 μέσα σε 12 λεπτά, με τον Τσιτσιπά να κάνει εύκολα λάθη ενδεικτικά της κούρασης που είχε από την υπερπροσπάθεια κόντρα στον Ναδάλ στον ημιτελικό του Σαββάτου.

Ο Έλληνας τενίστας στη συνέχεια βρήκε τα πατήματα του και μείωσε σε 4-2 βγάζοντας πολύ όμορφες φάσεις που έκαναν τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο να τον χειροκροτήσει.

Όμως ο Τζόκοβιτς συνέχισε να είναι πολύ προσεκτικός και τελικά κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3 δείχνοντας την κλάση του και ότι παρά τον τραυματισμό του βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς έδειξε να βρίσκει πολύ καλά τον εαυτό του και με το σερβίς του δυσκόλεψε τον Τζόκοβιτς κάνοντας το 3-2.

Ο Έλληνας τενίστας όμως και πάλι έβγαλε προβλήματα κούρασης και έδωσε την ευκαιρία στον Σέρβο να κάνει break και να πάρει το προβάδισμα με 5-4. Στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε να ανατρέψει το ματς με τον Τζόκοβιτς να κατακτάει το τρόπαιο.